Bakım

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Maske Önerileri

By  | 

Karma ve yağlı ciltlere sahip olanların severek kullanacağını düşündüğüm bazı maskelerden bahsettiğim yağlı ve karma ciltler için maske önerileri videosu hazırladım.

Peter Thomas Roth Irısh Moor Mud
Peter Thomas’n son derece yumuşak ve yağlı bir yapısı var. Cildinizdeki gözenekleri temizlerken aynı zamanda cildinizi de nemlendiriyor. Bazı maskeler cildinizdeki sebumu çekip aldığından cildinizi biraz kurutabiliyor. Uyguladığımız tüm maske uygulamarının sonrasında mutlaka bir nemlendirici kullanmamız gerekir ama Peter Thomas’ın maskesinde buna gerek yok. Tamamiyle yumuşacık ve yağlı bir maske olduğu için hem gözeneklerinizi temizlerken aynı zamanda da cildinizi çok nemli hissediyorsunuz. Eğer benim cildim çok da böyle yağlı değil çok da yağ problemim yok, kullanmaktan cildimi kurutuyor diye çekiniyorum diyorsanız o zaman Peter Thomas’ın maskesini sevebilirsiniz. Peeling özelliği olmadığı için çok fazla siyah noktalarınızda bir değişiklik gözlemleyemeyeceksiniz. Yine peeling etkisi olmadığından yüzünüzü yıkadığınızda bir yumuşaklık; ölü derilerden arınmış bir yumuşaklık da hissedemeyeceksiniz ama maskenin kendi neminin verdiği o yumuşaklığı ve aydınlanmayı mutlaka gözlemleyebilirsiniz.

Kiehls Rare Earth
Rare Earth’ün yapısı o kadar güzel ki, tek bir fırça darbesiyle sürdüğünüzde zaten yüzünüzün yarısının tamamını maskeyle kaplamış oluyorsunuz. Özellikle bu maskeyi banyo yaptıktan sonra cildinizin henüz soğumadan sıcakken ve gözeneklerim açıkken uygulayın. Temizlerken hafif hafif peeling yapabilirsiniz. Maskenin asıl vaadi gözeneklerde sıkılaşma sağlamak ama eminim ki siyah noktaları bu kadar güzel temizlediği için uzun vadede gözenekleri de sıkılaştıracaktır. Çok sevdiğim maskelerden birtanesi. Eğer bir tane alayım uzun zaman kullanayım diyorsanız mutlaka Kiehl’sı denemenizi tavsiye ederim.

BioTherm Pure-fect Skin
Pure-fect Skin’i cildinize çok rahat bir şekilde uygulayabiliyorsunuz. Aynı zamanda siz sürmeye başlarken donmaya başlayan bir maske değil. Sürdükten sonra 10 dakika maksimum 20 dakikaya kadar bekleyin. İsterseniz bunu maske olarak benim gibi kullanıp 10 dakika sonra hafifçe peeling yapar gibi ılık suyun altında temizleyebilirsiniz. İsterseniz maske gibi değil, sadece elinize alıp peeling yapar gibi de kullanabilirsiniz. Gözle görülür bir granülleri yok ama kil bazlı olduğu için siz cildinizde elinizle yuvarlak hareketler yaptığınız zaman o minik partikülleri hissedeceksiniz. Düzenli kullanımda burnunuzdaki, alnınızdaki ve çenenizdeki siyah noktalarda bir azalma gözlemleyeceğinizden eminim.

Dirty Works Detox Mask
Uygun fiyatlı alternatiflerde en sevdiğim maskelerden biri olan Dirty Works’ün detox maskesinin. sürümü son derece kolay. Cildinizden ipek gibi kayan bir maske. Kil maskesi olmasına rağmen daha meyve kokuları meyve ekstraları da içerisinde içeriyor. Cildinizi hiçbir şekilde tahriş etmeyecek bir maske. Bir anda cildinizde bütün yağı söküp almayan bir maske aynı zamanda. İçerisinde herhangi bir partikül olmadığı için cildinizde herhangi bir soyma veya peeling etkisi yaratmayacaktır. Cildinize ilk sürdüğünüzde çok güzel bir serinleme efekti verir. Donan bir maske olmadığından yaklaşık 10 dakika sonra cildinizden temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi uygulayıp, yıkadıktan sonra cildinizdeki aydınlanmayı mutlaka gözlemleyeceksinizdir. Eğer uygun fiyatlı bir kil maskesi deneyimlemek istiyorum diyorsanız öneririm.

The Body Shop Himalayan Charcoal

Diğer bahsettiğim maskelere nazaran birazcık daha eğer cildiniz karma, yağlı ve aynı zamanda da hassas ise cildinizi ciddi anlamda yakabileceğini düşündüğüm bir maske. Kokusu gerçekten muazzam. İçerisinde çay ağacı yağları aynı zamanda yeşil çay yapraklarını da içeriyor. Gerçekten muhteşem bir maske fakat; hassas ciltlerde o yanmanın hassas ciltlerin hoşuna gitmeyeceğini düşünüyorum. O yüzden bütün belki cildinize değilde, gerçekten sadece ihtiyaç duyduğunuz anlınıza burnunuza ve çenenize bölgesel olarak uygulamanızı öneririm. İçerisinde ki yeşil çay yapraklarıyla ve partiküllerle çok güzel cildinize peeling yapabilirsiniz.  Fakat dediğim gibi cildiniz hassassa o zaman sadece t bölgenize uygulamanızda fayda var.

Moshos Garden Amber & Rose Clay Mask
Yüzde yüz doğal kil maskelerini duymuşsunuzdur. Benimde çok severek kullandığım bir maske. En sevdiğim serisi amber ve güllü olanı. Kokusu gerçekten harika böyle bebek pudrası gibi kokuyor. Bu maske biraz katı bir maske. Suyla karıştırarak uygulamanız gerekiyor. Çok az elinize alıp karıştırıp cildinize isterseniz ince bir kat olarak isterseniz birazcık daha orta kalınlıkta kat olarak uygulayabilirsiniz. Biraz fazla sebumu, yağı çok çeken bir maske o yüzden bu maskeyi uyguladıktan sonra mutlaka üzerine günlük yoğun nemlendiricinizi sürmenizi öneririm.

Dermalogica Charcoal Rescue Mask
Bütün kullandığım maskeler arasında kokusuna en dayanamadığım maske bu oldu. Gerçekten çok kötü bir kokusu var. Ama içeriği ve verdiği etki çok güzel. Belkide aralarında en çok gözeneklerdeki sıkılaşmayı gözlemlediğim maske bu olabilir. Yine de biraz cildinizi kurutuyor. Uyguladıktan sonra bol nemlendirici sürmenizi öneririm. Eğer daha dermokozmetik markalardan hoşlanıyorsanız dermokozmetik markalar arasında sevdiğim bir marka. Yine asıl amacı siyah noktaları temizleyip ciltteki o yağı dengeleyip gözenekleri sıkılaştırmak.Gözenekleri sıkılaştırma konusunda bence uzun vadede işe yarayabilir.
Glamglow Supermud
Glamglow’un maskelerini birçoğumuz artık biliyoruz. Birçok videomda da kullandığım neredeyse her renginden bahsetmiştim. İçerisinde mentolde aynı zamanda barındırdığı için o ilk sürdüğünüzdeki muhteşem soğukluk hissi yıkadıktan sonra cildinizde hafif kırmızı lekelenmelere sebep olabiliyor. O yüzden cildiniz hassassa yine şuralarınıza değilde sadece t bölgenize sürmenizi tavsiye edeceğim bir maske. Ama onun dışında gerçekten ciltteki o ferahlama ve rahatlatma cildi temizleme anlamında güzel.

Ceket: Twist
Tshirt: Zara

REVLON ColorStay (150 Buff)
BIOTA Shimmering Tinted Highlighter
NARS Sarah Moon Dual-Intensity Eye & Cheek Palette
YVES SAINT LAURENT Touche Eclat (2)
DIEGO DALLA PALMA Ciglione Lash Booster Mascara (111)
DIEGO DALLA PALMA Matt Liquid Lipstick (02 Geisha)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *