Bakım

Sivilce Maskesi

By  | 

Doğal malzemelerden oluşan sivilce maskesini sizlerle paylaşmak için yeni bir video hazırladım. Zerdeçal baharatının iltihap giderici özelliğinden yararlanarak sivilceli ciltler için evde yapması kolay olan bir maske… Ayrıca rutin cilt bakımınızda sivilceleriniz olmasa da uygulayabilirsiniz.

Sivilce karşıtı maskemizin başrolünde Zerdeçal baharatı var. Hindistan’da hem yemeklerde hem de bakımda fazlasıyla kullanılan bir baharat ve en önemli özelliği de iltihap giderici olması… Vücutta iltihap giderici etkisi bilinen Zerdeçal, cilt üzerinden de sivilcelerdeki iltihabın geçmesine yardımcı oluyor. Keskin bir kokusu ve sapsarı rengi olan bu baharat ciltte bakteri oluşumunu önlediği için sivilcelerin tedavisinde kullanılıyor. Sivilcenin yanı sıra, Zerdeçal birçok farklı cilt hastalığında da özellikle Hintli kadınlar tarafından kullanılan değerli bir baharat… Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, kırışıklıkların önlenmesinde, cilt lekelerinin giderilmesinde Zerdeçal, Hintli kadınların olmazsa olmazı…

Doğal malzemelerden oluşan maskeler, medikal ürünler ya da birçok yoğunlaştırılmış ürünü barındıran cilt bakımı ürünleri gibi kısa sürede sonuç veremeyebilir. Fakat düzenli aralıklarla uygulandığında cilt sorunlarını önemli ölçüde iyileştirir. Bu nedenle, sivilce tedavisinde de her gün kullandığınız sivilceyi tedavi edici cilt bakımına devam ederek, bir yandan da maske ile destek bakım yapmalısınız. Haftada 1 ya da 2 kez Zerdeçallı sivilce maskesini uyguladığınızda cildinizdeki iyileşmeyi fark edeceğinize eminim.

Sivilce Maskesi Malzemeleri:

  • 2 yemek kaşığı Zerdeçal
  • 1 yemek kaşığı pirinç unu
  • 2 yemek kaşığı yoğurt ( ya da süt)
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 2 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir kâsenin içine ekleyip, karıştırdım. Cilde sürülebilecek bir kıvamda olmasına özen gösterdim. Yoğurt yerine süt kullanırsanız, karışımın macun kıvamında olmasına dikkat edin. Eğer sulu olursa, içerisinde biraz daha pirinç unu katarak kıvamlandırabilirsiniz ya da çok katı olursa yoğurt, süt ile sulandırabilirsiniz.

Maskeyi hazırladıktan sonra ellerime Zerdeçalın rengi geçmesin diye plastik eldiven giydim ve cildime uyguladım. Genellikle maskeleri gözaltına değdirmemeye çalışırız ama bu maskede geçerli değil… Eğer isterseniz gözaltına da sürebilirsiniz. Saç diplerine ve kaşlara değdirmemenizi tavsiye ederim, Zerdeçalın rengi bulaşmasın. Bir de bu maskeyi yapacağınız zaman eski bir t-shirt giymeniz en iyisi olur, çünkü maskeyi cildinizden arındırırken üzerinize bulaştığında rengi hemen t-shirt’e geçiyor, yeni giysilerinizi böylece mahvetmemiş olursunuz.

Maskeyi cildimde beklettikten sonra kurumaya başlayınca temizledim. Cildimde aktif sivilce olmadığı için maskeyi temizlerken hafif masaj yaparak peeling de yapmış oldum. Sivilceli ciltlerde ılık suyla maskeyi çıkarmak yeterli, masaj yaparsanız sivilceli bölgelere zarar verebilirsiniz.

Ben maskeyi yaptıktan sonra cildimin sıkı, parlak ve yumuşacık olduğunu fark ettim. Rutin cilt bakımında düzenli olarak Zerdeçal maskesini haftada 1 kez yaparsanız, uzun vadede cildinizdeki iyileşmeyi de görebilirsiniz.

Maskeyi hazırlama aşamalarımı detaylarıyla görmek için Sivilce Maskesi videomu da izlemeyi unutmayın. Umarım faydalı olur, keyifle izlersiniz.

Tshirtler: H&M
Bileklik: Fitbit Charge HR
Saç Bandı: H&M

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *