Bakım

Vazgeçmeniz Gereken 10 Alışkanlık

By  | 

Sağlıklı bir cilt için Vazgeçmeniz Gereken 10 Alışkanlık

Güzel bir cilt özenli bakım ister bu nedenle beslenmenize, kullandığınız kozmetik ürünlere, yaşam tarzınıza dikkat etmeniz gerekir. Erken yaşlardan itibaren cilt bakımına önem vermek yaşlanmaya bağlı cilt deformasyonlarını önlemenize yardımcı olacaktır.

Cilt bakımınıza yeterince özen gösterdiğinizi düşünmenize rağmen, bazı yanlışlar yapıyor olabilirsiniz ve bu da cildiniz için iyilik yapmaya çalışırken tam aksi sonucu yaratabilir…

Cildinizi kötü etkileyen alışkanlıklar;

1- Makyajı temizlemeden uyumak

Gözeneklerin tıkanmasına yol açarak cildin gece boyunca hava almasını engeller. Yağlı ve akneye eğilimli ciltler için makyajı temizlemeden uyumak daha fazla sakıncalıdır çünkü gözeneklerin tıkanması akne sorununu da artıracaktır. Sağlıklı bir cilt için mutlaka günün sonunda cildinize uygun temizleyici ile cildinizi temizleyip, toniklemeye özen göstermelisiniz.

2- Çok soğuk veya sıcak su kullanmak

Yüzünüzü yıkadığınız suyun ısısı da cildi doğrudan etkileyen detaylardandır. Örneğin; sıcak su ile yüzünüzü yıkarsanız, cildiniz nem kaybeder. Aynı şekilde buzlu su ile yıkarsanız da cildinizde kızarıklıklar belirginleşir. Bu durumda en doğrusu yüzünüzü çok soğuk olmayan normal ısıda yıkamaktır.

3- Kirli makyaj fırça ve süngerleri

Uzun süre temizlenmemiş makyaj fırçaları bakteri üremesine yol açarak cildinizde bakteriye bağlı akne problemini ortaya çıkaracaktır. Bu durumu önlemek için haftada en az 1 kez makyaj fırça temizliği yapmaya özen göstermelisiniz.

4- Yüzü gereğinden fazla yıkamak

Fazla peeling yapmak cilde zarar veren alışkanlıklardandır. Çok sık cildi yıkamak ve ölü deriden arındırmak için peeling yapmak fazla sebum salgılanmasına yol açacağı için sivilce ve geniş gözeneklere yol açabilmektedir.

5- Cilt tipinize uygun olmayan ürünleri kullanmak

Cildin yapısını etkiler ve kötü sonuçlar doğurur. Örneğin, hassas cildinize uygun olmayan yağlı ciltler için üretilmiş ürünleri kullanmak hassasiyeti arttıracak ve cildinizin zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle, kozmetik alışverişinizde mutlaka uzmanlar tarafından cilt analizinizi yaptırarak, cildinize uygun ürünleri satın almaya özen göstermelisiniz.

6- Fazla kahve tüketimi

Vücudun su kaybını arttırdığı için cildin erken yaşta kırışmasına ve matlaşmasına neden olur. Günde 1-2 bardak kahveden fazlasını tüketmemeye dikkat etmeli ve gün içinde bol su içmelisiniz.

7- Öğün atlamak ve bunu alışkanlık haline getirmek

Rutin cilt bakımınızı yapmanıza rağmen erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise, vücutta vitamin ve mineral eksikliğine bağlı deformasyonlardır. Günlük beslenmenizde mutlaka C vitamini, kalsiyum, E ve A vitaminlerini yeteri kadar aldığınıza emin olmalısınız.

8- Farklı ürünlerle temas

Saçlarınıza kullandığınız ürünlerin yüz ve boynunuza gelmesi de cildinizin kötü etkilenmesine yol açacaktır. Örneğin, saç kremini durularken cildinize gelmemesi için başınızı öne eğip saçınızı durulamalısınız. Saç kremi yüz ve boynunuza geldiğinde cildin yağlanmasına neden olmaktadır.

9- Fazla tuz tüketmek

Cildin nem kaybederek hızla kurumasına yol açmaktadır. Tuzlu yiyeceklerden uzak durmalı ve cildiniz kuru ise mutlaka yoğun nemlendirici krem kullanmalısınız. Bol su içmeyi de unutmayın!

10- Şekerli Gıdalar

Şeker de cildin düşmanlarındandır, cildin kolojen yapısının bozulmasına yol açar. Yaşa bağlı azalan kolojen seviyesini şekerli yiyecekleri sık tüketerek siz de hızlandırıyor olabilirsiniz. Bunu önlemek için işlenmiş şeker ve şekerli yiyecekler yerine ihtiyacınızı taze meyvelerden almaya özen göstermelisiniz.

Daha sağlıklı bir cilt için cilt bakımı önerileri ve cilt bakımı rutini videolarımı izlemenizi öneririm.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *