Bakım

Buhar Banyosu ile Cilt Detoksu

By  | 

Makyaj kalıntılarından, cildin altında biriken toksinlerden ve ölü deriden cildi arındırmak için buhar banyosu çok pratik ve sağlıklı bir yöntemdir. Makyaj, ve cildin kendi ürettiği sebum ile gözenekler dolarak tıkanabilir, bu durumda da arındırıcı maske, peeling öncesinde tıkalı gözenekleri açmak için buhar banyosu en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle, karma ve yağlı ciltleri derinlemesine temizlemek için buhar banyosu belirli aralıklarla yani haftada 1 veya 15 günde 1 olacak şekilde uygulanmalıdır. Ancak, kuru ve hassas cildi olanlar rutin cilt temizliğini sürdürmeli ve buhar banyosunu gerekmedikçe tekrarlamamalıdır.

Buhar Banyosunu yapmak için;

Derin ve geniş bir kap (1-2 lt su alabilen)

Orta boy havlu

Kaynamış su

Bu basit malzemelerle cildinizi mükemmel biçimde temizleyebilirsiniz. Ayrıca, siyah nokta probleminiz varsa buhar banyosu gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.

Adım adım buhar banyosu detoksu;

Öncelikle 1,1-5 lt kadar suyu kaynatın. Cildinizi temizleyin ve saçlarınızı toplayıp buhar banyosu için hazırlanın. Kaynayan suyu derin kap içine alıp, yüzünüzü buhara tutabilecek rahat bir yere oturun. Buharın dağılmasını önlemek için başınızı ve kabı kaplayacak şekilde havluyu örtün. Başınız 20-30 cm yukarıda olacak şekilde yüzünüze buhar tutun ve 5- 10 dakika kadar devam edin.

Bu süreçte, gözenekleriniz açılarak ferahladığını hissedeceksiniz. Buhar banyosunun ardından varsa siyah noktalarınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bunun için kozmetik marketlerde satılan yuvarlak uçlu bir aparat veya siyah nokta temizleyici bant kullanabilirsiniz. Bu noktada önemli bir detayda, asla gözenekleri tırnağınızla sıkmayın, çünkü cildi tahriş ederek kalıcı hasar bırakma riski oluşur.

Buhar banyosu sonrasındaki cilt bakımı da önemlidir. Açılan gözenekleri tekrar sıkılaştırarak gözeneklerinizin genişlemesini önlemek için soğuk su ile yüzünüzü yıkayıp ve mutlaka sıkılaştırıcı tonik uygulayın. Tonik uyguladıktan 15 dk. sonra yani gözenekleriniz toniği çektikten sonra cildinize uygun günlük nemlendiricinizi sürmelisiniz.

Son olarak da, cildinize bakım yaptığınız günlerde makyaj yapmamaya özen göstermelisiniz, çünkü ciltteki koruyucu tabaka bakım sonrasında zarar görebilir ve cildin tekrar toparlanması ve doğal yağı üreterek dış etkilere karşı bir nevi duvar görevindeki koruyucu tabakayı oluşturması için cilt bakımı yaptığınız günlerde makyaj yapmamanız en doğrusu olacaktır.

8 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *