Makyaj

Gelin Makyajı

By  | 

Sevgili arkadaşım ve ünlü makyaj artisti Rıfat Yüzüak ile hazırladığımız doğal tonda Gelin Makyajı. Seçtiğimiz gelin makyajı konsepti doğallığı seçen, kır veya kumsal düğünü yapmak isteyen gelinler için fikir verici bir tarzda.

Fondöten

Fırça yardımı ile az miktarda fondöteni tüm cilde uyguladık. Burada önemli nokta az miktarda ürün kullanmak, böylece ten makyajının kalıcılığı artacaktır. Fondöten miktarı ne kadar artarsa, cildin ürünü kusma riski de artacaktır.

İpucu:  Ten makyajında kapatıcılığı amaçlamayın, az miktarda ürünü tüm cilde yaymak ten makyajının kalıcılığını arttırır.

Kapatıcı

Unutulmaması gereken nokta, fondötenin sadece ten rengini dengelemek için olduğudur. Ciltteki kusurları kapatmak için kapatıcı kullanmak gerekir ve bu da fondötenden sonraki adımdır. Fondötenden sonra gözaltı, burun kenarları gibi bölgelerde kapatıcı uygulanabilir. Biz gözaltına çok az miktarda kapatıcı uyguladık.

Far Bazı

Göz makyajının kalıcılığını arttırmanın en önemli adımı far bazı kullanmaktır. Fırça yardımıyla far bazını uygulayarak göz makyajına başladık.

İpucu: Göz makyajının yaz aylarında terle, nemle hemen bozulmaması ve akmaması için mutlaka far bazı kullanın.

Göz Makyajı

İlk olarak açık tonda bir far ile gözkapaklarını aydınlattık. Ardından, ten renginden 1-2 ton koyu bronz far ile göz çukurunu boyutlandırdık. Göz kapağına kullandığımız bronz farı aynı şekilde alt kirpik çizgisine de sürdük. Ardından gözlere hafif bir ışıltı verebilmek için göz pınarına highlighter kullandık.

Kontür

Gelin makyajındaki en önemli adımlardan birine geldik. Kontür, yüzü boyutlandırmak ve ortaya çıkarmak için çok önemli bir makyaj tekniğidir. Ortamda yanlış gelen ışık yüzü olduğundan daha düşük ve büyük gösterebilir. Kontür ile yüzün olduğu gibi görünmesi sağlanır, doğal hatlar ortaya çıkarılır.  Kontür fırçası ile ten renginden 1-2 ton koyu pudrayı elmacık kemiklerine ve alnın saç çizgisine hafifçe uyguladık. Ardından burun kenarlarına ve uç kısmına da bronz pudra ile kontur yapıp bu aşamayı tamamladık.

İpucu: Doğal ton makyajda keskin hatlar, sert kaş çizgisi, koyu renk ruj hoş bir görüntü yaratmayabilir. Mümkün olduğunca yumuşak detaylara yoğunlaşın.

Aydınlatıcı (Highlighter)

Aydınlatıcıyı yüzün öne çıkarılmak istendiği ve kusursuz olan yerlerine uygulamak çok önemlidir, çünkü ışığı yüzün doğru yerlerine çekmek gerekiyor. Genelde şakaklar ve kaşın üst kısmı aydınlatıcı uygulamak için doğru bölgelerdir ve buraya ışık çektiğimiz zaman yüzü daha yukarıda ve gergin gösterebiliriz.

İpucu: Aydınlatıcı satın almadan önce mutlaka cildinizde deneyin ve 1-2 saat geçirin, eğer ürün cildinize uyumlu ve kalıcılığı yüksek ise alın.

Allık

Hazırlanırken gelinlik giymeden makyaj yapıldığı için allık ciltte çok abartılı görünmeyebilir, ancak gelinlik ve duvakla beraber eğer çok fazla allık sürdüyseniz yüzünüz çok kırmızı görünecektir. Bu nedenle az miktarda allığı gülümsediğinizde oluşan elmacık kemiğinin üzerine hafifçe uygulayın.

Takma Kirpik

Rıfat, gelin makyajında gözleri vurgulamak için takma kirpik tercih ediyor ancak, benim kirpiklerim oldukça yoğun olduğu için biz maskara ile devam ettik.

Kaşlar

Yüzde ifadeyi yansıtan önemli bölgelerden biri de kaşlar… Kaşlarda önemli nokta, doğal şeklini bozmadan vurgulamaktır. Kaşları taradıktan sonra, kaşlardan 1-2 ton açık renk far ya da kalem ile kaşların doğal çizgisini vurguladık. Benim kaşlarımın alt kısmındaki boşluklar var, buraları da doldurduk ve kaşların görünümünü sertleştirmeden vurguladık.

İpucu: Kaş kaleminiz koyu ise, ince uçlu fırça yardımı ile kalemden rengi alın ve fırça ile kaşlarınızı belirginleştirmeyi deneyin. Bu yöntemle kaş kaleminin renginin inceldiğini göreceksiniz.

Ruj

Doğal tonda makyaja en uygun olan renk doğal dudak rengine yakın tonlar olacaktır. Biz de açık pembe bir ruj kullandık. Yine burada ürünü az miktarda kullanmak önemli… Yoğun sürdüğünüzde silme ihtiyacı hissedebilirsiniz bu nedenle az miktarda ruju fırça ile rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

İpucu: Doğal tonda makyajınız için doğal dudak renginiz gibi duran renkte ruj tercih etmeye özen gösterin.

Ürünler:

Max factor skin luminizer fondation (sand)
Max factor pan stik Kapatıcı 30 olive
Max factor bronzing powder 01 golden bronz
Copper goz bazı: crystal
Max factor 425dawning gold ikili far
Max factor allik 221 c.pink
Max factor clump defy maskara
Max factor colour elixir prncess pink kalem ruj

Sevgili arkadaşım Rıfat Yüzüak’la gelin makyajının tüm detayları için gelin makyajı videomu izlemeyi unutmayın.

Gömlek: Mango
Oje: Flormar Silk Satin
Duvak: Pronovias
Taç: SIX

 

 

 

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *