Bakım

Beyazlatıcı Maskeler

By  | 

Cilt lekeleri, renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı beyazlatıcı maskeleri kendiniz de hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Evde, elinizin altındaki malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz hepsi birbirinden farklı 4 tane cilt beyazlatıcı maske denedim ve etkilerini beyazlatıcı maskeler videomda gösterdim.

Her birini anlatmaya başlamadan evvel hatırlatmam gereken en önemli şey alerji testi. Muhakkak ama muhakkak evde hazırladığınız bir maske de olsa ya da satın aldığınız bir ürün de olsa, özellikle maskelerde uygulamadan önce kolunuzda küçük bir bölgeye uygulayarak cildinizin alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini test etmelisiniz.

Domates Maskesi
Malzemeler:
1 tatlı kaşığı domates
1 tatlı kaşığı süt
1 tatlı kaşığı pirinç unu

Pirinç unu zaten bir çok beyazlatıcı özellikte ürünün içeriğinde bulunuyor. Özellikle uzak doğulular tarih boyunca ciltlerindeki o hayran olduğumuz beyazlığı pirinç ve pirinç tozuna borçlular. Bahsettiğim alerjik durumlar domates için geçerli olabilir. Domatese ya da süte alerjiniz varsa dikkatli olmanızda fayda var.

Patates Maskesi
Malzemeler:
1 tane haşlanmış patates
2 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı limon

Patates de yine pirinç unu gibi nişasta içerdiğinden cilt beyazlatmada doğal yardımcılardan. Göz altındaki renk eşitsizlikleri ve koyu halkalardan kurtulmak içinde sıklıkla tavsiye edilir. Ben de küçüklüğümden hatırlıyorum, ellerindeki lekeler için ananem ellerine patates sürerdi 🙂 Bir diğer sevdiğim özelliği bu maskeyi uyguladıktan sonra balın etkisiyle cildiniz çok güzel nemlenmiş oluyor.

İki Unlu Maske
Malzemeler:
1 yemek kaşığı pirinç unu
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı bal

Aralarında en yoğun kıvamlı maske benim iki unlu maske ismini verdiğim bu maske oldu. Ben evde beyaz un kullanmadığım için tam buğday unuyla yaptım ama beyaz un da tercih edilebilir. En sevdiğim yanı peeling etkili olması. Yüzünüzü yıkar yıkamaz cildinizdeki ölü derilerden arınmayı, yumuşaklığı ve aydınlanmayı görebiliyorsunuz. Peeling etkili olduğundan çok kuru ve hassas ciltlere önermiyorum.

Yumurtalı Maske
Malzemeler:
1 yumurta akı
1 tatlı kaşığı limon
1 tatlı kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı pirinç unu
1 tatlı kaşığı bal

Cildimde yumurta akı kullanmayı çok seviyorum ve faydalı buluyorum. Hem anti aging hem de gözenekleri sıkılaştırıcı özelliği var. Kötü yanı çiğ yumurtanın biraz kötü kokuyor olması. Bir de yumurta alerjisi yaygın bir durum olduğundan çok dikkat etmeniz gerekiyor. Cilt beyazlatma maskeleri arasında olgun ciltler için en uygun olan bu maske. İlk seferde dahi farkı  gördüğünüzde inanamayacaksınız!

Her maske uygulamasından önce cildimizi güzelce temizliyoruz. Bu maskelerin her biri için bekleme süresi 20 dakika. Temiz cildinize uygulayıp 20 dakika bekledikten sonra peeling yaparak arındıyorsunuz. Dördü de sıfır kimyasal içeren, çok uygun maliyetli ve etkisini göreceğinizden emin olduğum harika maskeler. Denedikten sonra gözlemlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *