Bakım

Yağlı Saçlar İçin Öneriler

By  | 

‘’Merve, saçlarım çok çabuk yağlanıyor ne yapmalıyım?’’ belkide bana en çok gelen sorulardan biri. Saçlarınızın yağlı olmasını, cilt gibi düşünebilirsiniz, nasıl ki cilt tipleri; kuru, karma ve normalse saç derisi de aynı şekilde yağlı, kuru ve normal olabilir. Yağlı saçlara sahip olmak saçlarınız sağlığı için ne kadar iyi olsa da günlük yaşamı zorlaştıran bir durum. Eğer dönemsel bir hormon değişikliği, hamilelik, ergenlik çağı gibi bir dönemde değilseniz zaten saçlarınız hep yağlıysa hayatınız boyunca saçlarınız hep yağlı olacak demektir yani bunun kesin, kökten bir çözümü maalesef yok. Ama yağlı saçlarınızla barışıp bu videomdaki önerilerle yağlı görünümü azaltmak veya yağlanmayı geciktirmek mümkün olabilir. Ben de araştırıp bizzat uzun süre denediğim ve memnun kalıp sonuç aldığım bu yöntemlerle sizler için yağlı saçlar için öneriler videosu hazırladım. Umarım faydasını görürsünüz.

Yağlı saçlara sahip olanların öncelikle bilmesi gerekenler şunlar:

Doğru şampuanı kullanıyor musunuz?

Saçınızı doğru teknikle ve doğru şekilde yeterince temiz yıkıyor musunuz?

Yağlı saçlara sahipseniz buna uygun ürünleri seçmek ilk yapanız gereken. Sonrasında saçınızı çok güzel şampuanlamak, şampuanı masaj yaparak, nazikçe uygulamak ve iyice duruladığınızdan emin olmak. Saç kremi uygularken saç diplerine değil uçlarına sürmeye özen göstermek de bir başka önemli etken.

Herkesin kafasında soru işareti olan bir konu ise saçı sık yıkamak mı yoksa uzun aralıklarla yıkamak mı? Bazı uzmanların saçı yıkama süresinin yağlanmaya etkisi olmadığını söylediğine şahit olurken bazılarının da kesinlikle sık yıkamayı önermediğini biliyorum. Açıkçası ben ikisini de denemiş biri olarak kendi tecrübemden yola çıkacak olursam, saçı yıkama sürenizi 2-3 günde bir aralığında tutmak en iyisi diyebilirim.

Saçınızı yıkama sürenizi dengelemeye çalıştığınız günlerde ise yardımcı olacak ürünlerden destek alabilirsiniz. Tabii ki kuru şampuanlardan bahsediyorum.

Sephora’nın kendi adıyla satışta olan kuru şampuanını yüksek fiyatlı bir ürün olarak önerebilirim. Saçı çok kurutup sertleştirmiyor oluşu en güzel yanı.

Orta fiyat kategorisinde sıralayabileceğim bir başka öneri ise Toni& Guy’ın kuru şampuanı. Yine saçı sertleştirmeden yağlı görünümü ortadan kaldırmanıza yardımcı oluyor.

Uygun fiyatlılarda ise önerim Batiste’nin kuru şampuanı. Elidor ise listemde en son sırada çünkü saçları biraz kurutup sertleştiriyor ve düzgün uygulanmazsa saçlarda beyazlık bırakabiliyor.

Asıl size bahsetmek istediğim ise ürünlerden ziyade evdeki malzemelerle kendiniz yapabileceğiniz yağlı saçlar için maskeler ve birtakım uygulamalar.

Eğer ki kuru şampuan kullanmak taraftarı değilseniz tamamen doğal bu çözüm size göre. Mısır nişastasının yağlı saçlara uygulandığında kuru şampuan etkisi yarattığını biliyor muydunuz? Saç diplerinize döktükten sonra ellerinizle ya da temiz bir makyaj fırçası yardımı ile iyice yedirdikten sonra sihrini görüp çok şaşıracaksınız.

Bebek pudrası da mısır nişastası gibi kuru şampuan muadili bir ürün. Hatta size bir sır daha vereyim. Ben bebek pudrası bulamadığım bir gün saçıma ayak pudrası uygulamış ve sonuçlarından son derece memnun kalmıştım. Bebek pudrası biraz daha beyaz kalıyor ama ayak pudrası daha transparan.

Yine saç derinizdeki yağı ve yağlı görünümü kontrol altına almanız için bir önerim daha var. Gün içinde yüzünüzdeki yağlanmayı temizlemek için kullandığınız yağ emici mendilleri saç diplerinize tampon hareketlerle uygulayarak saç derinizdeki yağlı görünümü azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta eğer yüz için olan bu mendilleri kullanmak istemezseniz daha önce de bahsettiğim klozet kapağı kağıtları da aynı materyalde olduğundan işinizi görecektir. Eğer ikisi de elinizin altında değilse o an, kağıt havlu bile kullanabilirsiniz.

Saçlarınızın en şekil almaz, en yağlı olduğu bir gündesiniz ve bir şekilde dışarı çıkmak zorundasınız ama ne saçınızı yıkayacak ne de yukarıda bahsettiğim önerilerden birini uygulayacak durumda değilsiniz. O zaman saç bantları ya da şapkalar. Zaten trend olan saç bantlarını yağı gizleyecek şekilde bağlayıp ister örgü, ister topuz ya da saçınızı açık bırakarak farklı saç stilleriyle kullanabilirsiniz.

Biberiye, kekik ve naneyi çay demler gibi demleyip elde ettiğiniz karışımı soğuyana kadar beklettikten sonra bir sprey şişesine koyarak banyodan sonra saç diplerinize uygularsanız yağlanmayı azalttığını gözlemleyeceksiniz. Bunu denemeye karar vermemin de nedeni, gördüm ki yağlanma karşıtı tüm şampuan ve saç ürünlerinin içeriğinde biberiye, kekik, ısırgan otu türevleri otlar bulunuyor. Ben de buna dayanarak işe yarayacağını düşündüm ve deneyimledim. Saçımdaki ferahlık hissi memnun edici.

Yağlı saçlar için en çok duyduğum çözüm ise sirke. Sirkenin mucizevi etkilerinden bir tanesi de PH dengeleme özelliği. Saçlarınızı uygun şampuanla doğru şekilde yıkayıp duruladıktan sonra, son durulama suyuma ⅓ oranında sirke ekliyorum. Temiz saçımı bir kez daha bu suyla duruluyorum. Uzun vadede saçlardaki kepeklenmeyi ve yağlanmayı arındırdığı, azalttığı söyleniyor. Sirke kokusunu ise dert etmeyin. Sirke uçucu özellikte olduğundan birkaç saat içinde kokusu tamamen kaybolacaktır.


Ananas obje: Bonvagon http://mevy.co/2szKEJ9
Pembe ahşap ev saat: Bonvagon
Kaktüs cam teraryum: Mudo Concept http://mevy.co/2rCSFZc

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.