Diğer

Özel Gün (Adet) Sancıları İçin Doğal Çözümler

By  | 

Her ay periyodik olarak yaşadığımız regl dönemlerimizde sancılarımızı doğal yollar ile nasıl hafifletebileceğimizden Özel Gün Sancıları İçin Doğal Çözüm videomda bahsettim. Kendimi bildiğim bileli bu dönemlerim ağrılı geçtiği için 14-15 yaşlarımdan beri uyguladığım doğal yöntemlerden bahsedeceğim.

SICAK SU TORBASI
Gerçekten doğal çay ve yağların arasında sıcak su torbası olmasa olmazım. Birçoğumuzun denediği ve en bilinen yöntemlerden biri desem pek yanılıyor olmam sanırım. Nedenini pek bilmiyorum ancak ; ben sıcak su torbasını karnıma koyduğum zamanlarda  ağrılarım artıyor gibi hissediyorum. Bu yüzden 2 adet sıcak su torbası hazırlıyorum ve birtanesini belimin arka kısmına şal veya battaniye sararak ; diğerini ise ayaklarıma koyuyorum. Bu yöntemin kan dolaşımını hızlandırmada büyük etkisi var eğer canınız isterse ılık duşta alabilirsiniz.
YÜN ÇORAPLAR
Ayaklarınızı sıcak tutmanız bu dönemlerde oldukça önemli. Ayaklarınızı sıcak tuttuğunuz zaman ağrılarınızın hafiflediğini de hemen hissedecek sinizdir. Bu sebeple kendinize kalın yün çoraplardan bir çift almalısınız. Ben çok sıcak seven biri değilim kalın ve yün çorapları normal hayatımda kullanmayı sevmiyorum ama bene bu dönemlere yanı başımdan asla ayırmıyorum. Tabi çoraplarınızın bileklerini sıkmadığından emin olun. Yine bu dönemde kullandığınız pijamalarında bel lastiklerinin hafif olmasına dikkat edin.

NANE & BİBERİYE YAĞI
Nane ve biberiye yağları benim mutfağımdan hiçbir zaman eksik olmayan yağlardan. Avuç içinize biraz alarak alt karın bölgenize nazikçe masaj yaparak bölgede kan dolaşımının hızlandığını böylelikle daha rahatladığınızı sancıların dindiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda nanenin rahatatıcı özelliğide sizi rahatlatıcaktır. Bazı yağları direk olarak kullanmamalısınız bu yüzden ben zeytin yağı ve biberiye yağıyla karıştırarak kullanıyorum. Bu arada isterseniz normal nezle ve grip dönemlerinizde de aroma terapi lambasına koyduğunu suyun içerisine nane damlatarak  burun tıkanıklığınızı açabilirsiniz.

KAKAO & KAFEİN
Hepimizin bu dönemlerde bu ikiliden uzak durulmamız gerektiğini aslında biliyoruz. Ben genelde papatya, melisa, ahududu, zerdeçal gibi bitki çaylarından faydalanıyorum. En çok sevdiğim çaylardan biri de karanfil. Karanfil sakineştirerek size çok faydalı gelecektir. Sıcak suyun içerisinde 3-4 adet koyarak içebilirsiniz. Ben karanfili önce kaynatarak koyu renginin suya geçmesini bekliyorum ve öyle tüketiyorum. İçine tarçın da ekleyerek acı tadını alabilirsiniz.

EGZERSİZ
Genel olarak hiçbirimiz karın ağrılarımızdan egzersiz yapmayı pek istemeyiz ancak çok etkili bir yöntem. Ben çok hafif sporları örneğin açık hava yürüyüşleri yapmanızı öneririm. Yürüyüş bacak kaslarınızı gevşetecek ve ağrılarınızı hafifletecektir.

TATLI İHTİYACI
Vücudunuzda kan ile birlikte demir eksikliği olduğu için vücut demir ihtiyacını karşılamak isteyecektir. Aslında ben tatlı yemektense ağrıyı geçirmek için değil hem sağlıklı hemde içerisinde bulunan potasyum sebebiyle muzu çok tercih ediyorum. İsterseniz kuru meyvelerden de faydalana bilirsiniz. Kuru erik ile yapılan hoşafı tüketebilirsiniz. Mutlaka ağır yapılan ürünlerden uzak durmaya çalışın. Beyaz unla ve kızartmalardan kesinlikle uzak durun. Hafif yiyecek olarak size çorba önerebilirim. Ancak süt ürünlerini tüketirken şişlik hissediyorsanız laktozsuz ürünleri tüketmenizde fayda var.

Kazak: Mango

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *