Bakım

Annemin Güzellik Sırları

By  | 

Birçoğumuzun yol göstericisi, örnek aldığı ilk insan annesi olmuştur. Benim annemde küçüklüğümden bu yaşıma kadar çoğu konuda örnek aldığım insan oldu. Bu videomda sizlere annemden öğrendiğim güzellik sırlarını paylaşacağım.

İlk olarak “aloe vera” ile başlıyorum. Aslına bakarsanız aloe veranın bitkisini yetiştirip, doğal bir şekilde kullanmak en doğrusu. Ancak ben bu konuda pek yetenekli biri değilim. Annemin bitkilerle arasında inanılmaz bir iletişim var. Hatta ölmüş bir bitkiyi bile canlandırabiliyor. Sizlerde benim gibi doğal olarak direk çiçeğini yetişteremiyorsanız mümkün olduğunca en doğalını alabilirsiniz. Ben kendi aloe veramı Hollanda’dan almıştım.

Faydalarına gelirsek eğer, tahriş olmuş cilt, yanma vakaları, kuru cilt, güneş yanığı, çatlaklar ve buna benzer bir sürü kullanım alanı var. Çiçeğini kullanmak isteyenler internetten nasıl kullanmaları gerektiğine dair videolarına bakabilirler.

Size belki biraz garip gelecek ama benim annemin sırları arasında sanırım en sevdiğim sır “otel sabunlar.” Otellere gittiğimizde görürüz, kalıp sabunlar vardır. Bu sabunları kullandığınızda hemen fark edersiniz ki, çok kremli bir hissiyatı vardır. Bu sabunları manikürünüzden sonra bu sabunu kullandığınızda tırnak kenarlarınızı yumuşatıp manikür sürenizi inanılmaz derecede uzatıyor.

Herkesin mutlaka yapması gereken bir diğer sır ise, banyonuzu soğuk su ile bitirmek. Bu saçınızın sebum dengesini bozuyor bu yüzden saçınızı olduğundan daha fazla kurutuyor ve bu da saçların daha hızlı yağlanmasına sebep oluyor. Banyonuzu çok üşümeyecek şekilde ılık suyla yapıp bitirmeden 2 dakika önce de buz gibi suyla bitirin. Bu hem kan dolaşımınızı arttıracak hemde vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Ergenlikte çok akne ve sivilce problemi yaşamadım. Ama alın, yanak ve çene bölgemde benimde tek tük sivilcelerim çıkıyordu. Annem bunların daha çıkmadan hemen önlemini alıyordu. Önce çıkacağını fark ettiğimiz sivilcenin üzerine buz ile masaj yapıyoruz. Sonrasında bildiğimiz klasik aspirin ile limonu macun haline getirip onu çıkacak ya da çıkmış sivilcenin üzerine sürerdi.

Annemin en sevdiği doğal tonikler, gül suyu ve maden suyudur.  Yaz aylarında bunları sprey kutusuna koyup buzdolabına koy ve yazın uygula der. Gül suyu çok güzel bir yumuşatıcı, maden suyu ise çok iyi bir gözenek sıkılaştırıcıdır. Uykusuz kaldığımda da yüzümdeki o şişliği, ödemi alıyor.

Kantaron yağını mutlaka duymuşsunuzdur. Bunu hem Melisa hemde babamlar çok seviyor. Tahrişlerde, yaralarda inanılmaz faydalı bir yağ. Hamile kalıp, emzirmeden dolayı göğüslerimdeki çatlaklara çok iyi geldi. O yüzden emziren annelere de mutlaka tavsiye ediyorum.

Banyodan çıktıktan sonra saçlarınız sizinde inanılmaz derecede kabarıyorsa ve benim gibi ince telli ve boyalı, işlem görmüşse en büyük sırrım tişört. Saçlarınızı havlu ile kurutmak yerine eski bir tişörtü kullandığınızda göreceksiniz ki hem saçlarınız daha az kabaracak hemde saçlarınız daha az kırılacak.

Plastik lifler yerine kese kullanmak, çok önemlidir. Çünkü kese kullanmak hem selülit oluşumunu engellemede hemde çatlaklara çok iyi bir çözüm.

Tırnak kenarlarınız onca bakıma rağmen kuruysa, yumuşak olmasını istiyorsanız kesinlikle saf gliserin kullanmanızı öneririm. Saf gliserin eczanelerde satılıyor. Elinize çok az aldığınızda yeterli olacaktır. Zaten çoğu kremde de gliserin var. O yüzden bu sırrı mutlaka ddenemelisiniz.

Size 2 doğal peeling tarifi vereceğim. İlki türk kahvesi ve limon kürü. Vücudunuzu inanılmaz derecede yumuşatıyor ve mis gibi kahve kokuyor. Tüm vücudunuza masaj yaparak peeling yapabilirsiniz. Hem selülit oluşumuna da çok iyi geliyor. Bir diğeri ise deniz tuzu masajı. Bunu hem yemeklerde hemde bakımda kullanabilirsiniz. Bunun enerjinisine de çok iyi geldiğini, negatif enerjisini aldığını söylerdi.

Bir diğer güzellik ürünümüz limon. Limonu dirsek kararmalarında kullanabilirsiniz. Koltuk altına uygulayan da var ama ben bunu pek önermiyorum. Ayrıca topuklarınıza mutlaka masaj yapmalısınız. Ardından üzerine viks sürerdi. Çoraplarını giyip öyle yatardı. Sabah kalktığında mis gibi olurdu.

Çok bilinen markalarda, çok satılan ürünlerden biri dudak peelingi. Bunu inanılmaz fiyatlara almak yerine evde yapmak en güzeli. Şekerli dudak peelingi annemin en sevdiği ve benimde en çok kullandığım dudak peeling bu. Şeker, yağ ve balı karıştırıp dudaklarıma peeling yapıyorum ve ölü derilerden arındırıyorum. Ve bu peelingden sonra dudaklarınızı mutlaka çok iyi nemlendirmeyi unutmayın.

Annem hiçbir zaman çok fazla ürün kullanmayı sevmezdi. Her zaman az olsun, öz olsuncuydu. Cildini, saçını çok fazla yorma derdi. Tabiikide bakımlar çok iyi ancak cildin doğal sebum dengesini bozmamak çok önemli. Bu işin içinde olduğum için çok fazla ürün kullandığımı düşünüyor olabilirsiniz. Ama cilt bakım rutinime baktığınızda ne kadar az ürün kullandığımı göreceksiniz.

Annem saçlarına çok iyi bakar. Saçları boyalı ve röfleli. Ben saçımı yaktığımda çok şaşırmıştı. Annemin bununla ilgili en büyük sırrı, sirke. Saçının rengi değişmesin, matlaşmasın diye son banyo suyunun içerisine sirke koymak. Ama tabiikide abartmadan çünkü sirke çok kuvvetli bir şey.

Annemin cildi çok hassas, çok alerjiye meyilli bir cilde sahip. O yüzden mutlaka yüzünüze uygulamadan önce kolunuza sürüp 48 saat gözlemleyin derdi. Örneğin ben domatesi yediğimde hiçbir şey olmuyor ancak keserken elime suyu geldiğinde ellerim hemen kızarıp, kabarıyor. O yüzden mutlaka doğal bir şey uygulamadan önce kolunuzda deneyin.

Annemin son tavsiyesi ise her zaman yüzünüzü yukarıya doğru yıkar ve krem sürerken de aynısını yapardı.Ve bir diğer önemli sırrı ise, bakımı sadece yüzünüze değil dekolte bölgenize de sürmek.

Benim annemin güzellik sırları bunlar. Sizin annenizin veya sizin güzellik sırlarınız varsa bana mutlaka yazın !

Bluz: Stradivarious

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.