Makyaj

Yeni Başlayanlar İçin Makyaj

By  | 

Temel makyaj malzemeleri ve teknikleri ile Yeni Başlayanlar İçin Makyaj.

Bu videoda yaptığım makyajı gün içinde rahatlıkla kullanabilir ve dilerseniz ilerleyen zamanlarda da makyajınızı farklı malzemelerle ve tekniklerle detaylandırabilirsiniz.

Makyaja başlamadan önce cildinizi makyaja hazırlamanız çok önemli. Cildinizi temizleyerek, tonikleyerek ve nemlendirerek ten makyajına hazırlık yapmalısınız. Bu noktada, göz çevresi ve dudakları da uygun nemlendiriciler kullanarak nemlendirmeyi unutmayın.

Cildinizi makyaja hazırladıktan sonra, ilk adım fondöten. Fondöten cilt tonu farklılıklarını gidermek ve cildinizi daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak için kullanılan bir ürün. Eğer ilk kez fondöten satın alacaksanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cilt tipinizi iyi analiz etmektir. Cildiniz yağlı ya da karma ise pudralı içeriğe sahip olan fondötenleri tercih edebilirsiniz. Kuru ciltler ise ekstra nemlendirme özelliği olan fondötenler tercih edilebilir. Ancak unutmamak gerekir ki, fondötenler cildi nemlendirme görevini üstlenen kozmetik ürünler değildir yalnızca ekstra nem desteği sağlayabilirler. Eğer, cildiniz çok kuru ise mutlaka yoğun nemlendirici bir kremle cildinizi makyaja hazırlamalısınız.

Fondöteninizi seçerken en önemli noktalardan biri de renk seçimidir. Doğru rengi bulmak için beğendiğiniz fondötenin renklerini boynunuzla yüzünüz arasında kalan çene kemiği çevresinde denemelisiniz. Bunun nedeni; bazı durumlarda yüzümüz boynumuza göre daha koyu ya da açık olabilir, fondötenin renginin yüzümüzle değil boynumuzla aynı renk olması gerektiğinden renk seçimi yaparken de boynumuzu baz almamız gerekir. Renk seçimi yaparken, renk tonlarını çene bölgesine uygulayıp boynumuzda kaybolan yani boynumuzun rengiyle eşleşen rengi seçmek doğru olacaktır. Yinede benim tavsiyem, fondöten alışverişinizi aceleye getirmeden hem renk hem de ürünün yapısından emin olarak satın almanız. Çünkü alışveriş esnasında sadece boynunuzda denediğiniz fondöten gün içinde yüzünüzde renk değişimine uğrayabilir ya da cildinizi yağlandırıp, kurutabilir. En doğrusu, beğendiğiniz fondöteni tüm yüzünüze uygulayıp 1 gün boyunca cildinizde analiz etmeniz ve satın alma kararınızı bu yönde vermeniz olacaktır.

Fondöteni uygulamadan önce, cildinizde kapatmak istediğiniz bölgeler varsa gözaltınızda kullandığınız kapatıcınızla sivilce ve izleri kapatabilirsiniz. Eğer aplikatörlü bir kapatıcı ürün kullanıyorsanız, kapatıcınızın ucundaki aplikatörü sivilcelerinizin üzerine doğrudan değdirmeden uygulamanızı tavsiye ederim. Yapmanız gereken, elinizin üzerine kapatıcıyı sıkmak ve buradan parmağınızla sivilcelere sürmek. Böylece, sivilcedeki bakteriyi aplikatöre bulaştırma riskiniz ortadan kalkacaktır.

Fondöteni uygularken cildinizin tamamına eşit şekilde dağılması için makyaj süngeri ya da fondöten fırçası kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, fondöteni azar azar alıp, fırça ile dairesel hareketler yaparak ve bastırmadan ürünü yaymaktır. Fırçayı bastırmadan uyguladığınızda, fondöten cilde daha iyi yayılır ve doğal bir görünüm yaratır.

Fondöten uygulamasından sonra eğer göz altınızda da renk eşitsizlikleri varsa gözaltı kapatıcısı uygulayabilirsiniz. Gözaltlarınızın durumuna göre yoğun ya da hafif kapatıcı tercih edebilirsiniz. Renk seçiminde ise cilt tonunuzdan 1-2 açık ton olanları tercih edebilirsiniz.

Göz makyajında yeni başlayanlar için en temel 2 ton göz farı tercih etmek daha doğru olacaktır . Biri açık tonda baz bir far, ikincisi ise farklı bir renkte ve yine açık tonlarda olan bir far. Başlangıçta, koyu tonlar tercih edilmemenizde fayda var çünkü gün içinde dağılma ve bozulma riski daha yüksek olacaktır. Başlangıçta açık tonlarda farlarla göz makyajına başlamak, ilerleyen zamanlarda eliniz alıştıkça koyu tonlarda farlara geçmek daha doğru olacaktır. Ben de bu videomda 2 temel tonla göz makyajımı yaptım. Baz tonu, far fırçası ile tampon hareketlerle göz kapağımın tamamına uyguladım ve ardından ikinci farklı tonda göz farımı yine far fırçası ile göz kapağımın katlanma yerine kadar tampon hareketlerle uyguladım.  Sahip olmanız gereken temel makyaj fırçaları ile ilgili bilgi almak isterseniz makyaj fırçaları videomu da izlemeyi unutmayın. Göz makyajımın daha doğal görünmesi için, karıştırma fırçası ile son rötuşları yaparak maskara uygulamasına geçtim.

Maskarayı sürmeden önce, göz farınızın ve kapatıcınızın kuruduğuna emin olun. Ardından, maskarayı uygularken aşağıdan yukarıya sağa sola zig zag hareketler yaparak maskarayı uygulayın. Gerekirse ikinci kat sürebilirsiniz.

Maskaranın ardından eğer kaşlarınızda boşuklar varsa doldurma işlemi yapabilirsiniz. Tercihinize göre kaş kalemi ya da far kullanabilirsiniz. Burada amacımız, kaşın doğal şeklini bozmak değil, var olan şeklini belirginleştirmek ve boşukları doldurmaktır. Kaşınızı şekillendirirken dikkat etmeniz gereken bir önemli nokta da, kaş kaleminin sivri uçlu olmaması ve kalemi dik tutmamaktır. Hafif hareketle kaş kalemini yan tutarak, tek tek kaş çizer gibi boşlukları doldurmak olacaktır. Çünkü, kaş kalemini dik ve sivri bir şekilde uygularsak kaş köklerimize zarar verebiliriz.

Allık cildinize renk katan, doğru renk ve doğru teknikle uygulandığında sizi sağlıklı ve canlı gösteren bir uygulamadır. Burada dikkat etmeniz gereken, cilt tipinize uygun allık seçmektir. Örneğin, gözenekli bir cildiniz varsa ışıltılı allıklar gözenekleri daha çok öne çıkarttığından tercih etmemeniz gereken bir allık çeşidi olacaktır. Bunun yerine mat allıkları tercih edebilirsiniz. Allığı uygularken de, önce tampon hareketlerle ürünü cilde oturtmalı ve ardından fırçayla hafif  bir şekilde aşağı yukarı hareketle karıştırma işlemi yapmalısınız.

Makyajımızı rujumuzla tamamlerken yeni başlayanlar için önerim açık tondaki rujları tercih etmeleri yönünde olacaktır çünkü gün içinde kolayca yeniden uygulayabileceğiniz gibi dağılma riski de koyu tonlara göre çok az olacaktır. Ben de bu makyajım için açık pembe bir ruj tercih ettim Eğer dudaklarınız çok kuruysa, ruj öncesinde dudak nemlendiricisi de sürebilirsiniz.

Makyajımın detaylarını videomda bulabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızı iletmeyi unutmayın.

Kazak: GAP
Ruj: Flormar Revolution Perfect R05
Oje: Flormar 451
Saç Bandı: H&M
Bileklik: Nike Fuelband

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *