Makyaj

Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır?

By  | 

Kadınlarbilir.com için hazırladığım yeni başlayanlar için Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır? videomla son zamanlarda bir hayli popüler olan yüz boyutlandırma makyajını yeni başlayanlara özel detaylarıyla anlattım.

Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Yüzümüzde boyutlandırmak istediğimiz bölgelere kontürleme işlemi yaparken, öne çıkmasını istediğimiz yerlere de aydınlatma yapıyoruz.

Kontür yaparken kullanabileceğiniz ürünler;

Bronz toz pudralar (Pudra seçerken içerisinde soğuk, küllü tonlar barındıran ürünleri seçmeye özen gösterin. Kızıllık barındıran tonlar ciltte leke gibi bir görünüme yol açabildiği için kontürleme makyajı doğal bir görünümde olmayacaktır.)

Kalem şeklinde iki taraflı ürünler (Bir tarafı koyu, diğer tarafı da aydınlatıcı olarak kullanılabilen kalem formda ürünleri de tercih edebilirsiniz.)

Krem formunda Kontür ve Aydınlatıcı (Palet şeklinde bulabileceğiniz bu ürünleri de hem kontür hem de aydınlatıcı olarak kullanabilirsiniz.)

Cildinize koyu olan bir fondöten de yukarıdaki ürünlerin alternatifi olarak kontür makyajı yapmanız için uygun olur. Ekstra kontür ürünü almadan zamanında aldığınız ve cildinize koyu gelen bir fondöteniniz varsa kontür için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kontürleme yapacağınız fondöteniniz kızıllık ve turunculuk barındırmıyorsa makyajınızda doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Sırada Fırçalardan bahsedelim…

Kontür yapabilmeniz için üretilen özel küt uçlu fırçalar bulunuyor. Özellikle yanak bölgesi için bu kontür fırçaları çok kullanışlı oluyor. Ama bu fırçalardan satın almak istemiyorsanız, evde olan her zaman kullandığınız pudra, allık fırçası ya da göz farı karıştırma fırçasını da kontür yaparken kullanabilirsiniz. Eğer yüzünüz küçükse, kontür yaparken büyük fırça kullanmamanız gerekir. Büyük fırça kullandığınızda, yüzünüz küçükse bronzer yanağınızın tamamını kaplayarak istemediğiniz sonuç yaratmanıza yol açacaktır. Yüzü küçük olanlar göz farı karıştırma fırçasını yanaklarında kontürleme yapmak için kullanabilirler.

Videomda göz farı karıştırma fırçası kullanarak kontür uyguladım, siz de bu tür küçük fırça kullanarak nasıl kontürleme yapılacağını öğrenmek için videomu izlemeyi unutmayın.

Yanağınıza Kontür yaparken, elmacık kemiğinizin alt çizgisini bulmak için dudaklarınızı balık hareketi yaparak öne çıkarabilirsiniz. Yanağınızda oluşan oyuk kısma kontür uygulayarak bu bölgeyi boyutlandırabilirsiniz. Bir başka yöntem de, yanağınızda saçınızın bittiği yeri hafifçe çekerek de elmacık kemiğinizin alt kısmını bulabilirsiniz ya da elinizin dış köşesini yanağınıza dokundurduğunuzda kemiğin alt tarafını kolayca belirleyebilirsiniz.

Ürünü yanağınıza dağıtırken çenenize doğru değil, elmacık kemiklerinize doğru hareketle uygulamalısınız. Kontür bölgesinin alt kısmının daha aydınlık olması gerektiği için yukarıya doğru ürünü dağıtmak en önemli noktalardan biridir…

Eğer alnınızın açık olduğunu düşünüyorsanız, fırçanızda kalan ürünle alnınızda saç diplerine de kontür uygulayabilirsiniz.

Burnunuzun büyük olduğunu düşünüyorsanız, burun kemiğinin yan kısımlarını kontürleyerek burnunuzu daha küçük gösterebilirsiniz. Burnunuzda da ürünü dağıtırken fırça ya da sünger kullanarak yine yukarı doğru yani burun kemiğinize doğru dağıtmalısınız.

Burnunuzun daha kalkık görünmesini istiyorsanız, fırçanızın ucuna çok az ürün alıp burun ucunuza dağıtabilirsiniz.

Gıdınızın olduğunu düşünüyorsanız, pudra ya da allık fırçası kullanarak çene kemiğinizin alt kısmına kontür uygulayabilirsiniz.

Sırada Aydınlatıcı var…

Stick formda aydınlatıcı kullanarak elmacık kemiklerimin üst kısmına, burun kemiğimin üstüne, dudağımla burnumun arasına ürünü uyguladım ve hafif nemli bir sünger ile dağıttım. Alın bölgesini aydınlatmak için de her zaman kullandığınız gözaltı kapatıcınız kullanarak kontür ve aydınlatma makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Son olarak, eğer isterseniz kaşınızın üstüne ve kaş kemiğinize de aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

 

1 Comment

  1. deniz selen

    27/10/2016 at 22:07

    Kullandiginiz urunlerin isimlerini de yazar misiniz Merve Hanim? Tesekkurler 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *