Makyaj

Cilt Tipi ve Ten Rengine Göre Allık Seçimi

By  | 

Kadınlarbilir.com’a özel olarak cilt tipi ve ten rengine göre allık seçimi videomu hazırladım. Umarım keyifle izlersiniz. Siz de öğrenmek, paylaşmak ve kazanmak için kadınlarbilir.com’a üye olmayı unutmayın.

Cildimizin sağlıklı, canlı görünmesi için allık, makyajımızın vazgeçilmezi… Günlük makyaj için temel makyaj malzemelerinden biri olan allık, sahne makyajında da yüz hatlarını belirginleştirmek amacıyla da sıkça tercih edilir. Bu videomda günlük hayatta ten rengi ve cilt tipi ile uyumlu allık seçimini sizlerle paylaştım.

Allık çeşitleri

Toz Allık

Günlük hayatta en çok kullanılan, allık fırçası ile uygulanan çeşittir. Her cilt tipine uygun ve dağıtması kolay yapıya sahiptir. Doğru fırça ile uygularsanız, cildinizde doğal bir görünüm ele edebilirsiniz.

Likit Allık

Sıvı formdaki allıkları fırçanıza sürüp cildinize uygulayabileceğiniz gibi, yanağınıza sürüp parmağınızla da dağıtabilirsiniz. Problemli,akneli ciltler için önerilmeyen bir allık çeşididir.

Kalem Allık

Günlük makyaj için çok pratik allıklardan biridir, çantanıza atıp gün içinde uygularken fırça kullanmadan parmağınızla kolayca dağıtabilirsiniz. Ayrıca, dudaklarınıza da uygulayabilirsiniz. Kuru ciltlerde ürünün dağılması zor olacağı için önerilmez.

Krem Allık

Yapıları tamamiyle kremsidir, ambalajında gördüğünüz rengi ortalama olarak ciltte verirler. Kuru ve normal ciltler için çok uygundur. Aknesiz ciltlerin krem allık tercih etmesi en doğrusu olacaktır.

Jel Allık

Yukarıda bahsettiğim allık çeşitleri arasında cilde dağıtması en zor allık jel formda olanlardır. Hızlı uygulama gerektirir, çünkü havayla temas ettiğinde çabucak kurumaya başlar ve hemen uygulamazsanız topaklanabilir. Pürüzsüz ciltler için uygundur, doğru şekilde uygulandığında çok doğal bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Köpük Allık

Mousse / Köpük allıkların yapısı oldukça hafiftir ve ciltte ağırlık hissine yol açmaz. Yanak ve dudakta kullanılabilir. Her cilt tipine uyum sağlar.

Allık Fırçaları

Bazı allıkları ellerinizle de kolayca dağıtabilirsiniz ancak, kusursuz görünüm elde etmek için fırça kullanmak gerekir. Fırça seçerken en önemli nokta her zaman yüzünüzün boyutuna göre fırça seçmektir. Yüzünüz küçükse, küçük boyutta bir allık fırçası tercih etmelisiniz. Yoksa, allık sadece elmacık kemiğinizde değil, tüm yanağınızda dağılmış olacaktır. Bir diğer nokta da kullandığınız fırçanın kıl dökmeyen özellikte olmasıdır. Eğer alerjiniz varsa hayvan kılı fırçalar yerine sentetik fırçaları tercih etmenizi öneririm. Allık uygulamak için en uygun fırçalar açılı olanlardır.

Ten rengimize göre allık nasıl seçilir?

Herkesin cildine en uygun allık rengi, spor sonrası yanakta oluşan renktir. Allık seçerken, uygun rengi bulmak için yanağınızdan ufak bir makas alma hareketi yaparak da oluşan pembeliği baz alabilirsiniz.

Cildi solgun gösteren ya da çok turuncu tonlar hiçkimse için doğru allık tonu değildir. Eğer cildiniz çok beyazsa, içerisinde kahverengi tonları barındırmayan pembe allıkları tercih etmelisiniz. Açık tenliyseniz, cildinizin alt tonuna göre sıcak ya da soğuk tonda pembeleri tercih edebilirsiniz. Buğday tenliyseniz, kahve alt tonlu pembe allıkları tercih edebilirsiniz. Esmerseniz çok parlak olmayan, canlı tonlarda pembe allıkları tercih edebilirsiniz.

Allık nasıl uygulanmalıdır?

Kullanacağınız allık çeşidi farketmeksizin başlangıç olarak üründen az miktarda alıp, cilde dağıtmak ve gerekirse tekrarlamak en doğrusudur. Başlangıçta gereğinden fazla allık kullanır ve dağıtamayıp yoğun renk elde ederseniz, makyajınızı silip tekrar yapma ihtimaliniz ortaya çıkar. Boşuna baştan başlamak yerine, azar azar ürünü cilde dağıtmak en doğrusu olacaktır.

Ayrıca, allık sürerken çok fazla gülümsememek gerekir. Hafif bir gülümseme ile oluşan elmacık kemiği boyunca allığı dağıtmak yeterli olur. Çok fazla gülümsediğinizde uyguladığınız allık, gülümsemeyi bırakınca yüzü aşağı doğru gösterecektir oysa ki biz allık ile yüzü yukarı doğru daha gergin göstermeyi amaçlamalıyız.

Allığı fırça ile uygularken, saç çizgisinden başlayarak buruna doğru önce tampon hareketlerle ürünü oturtup, ardından hafifçe dağıtarak uygulamak gerekir.

Allık uygulama yöntemi, fırça ve allık çeşitleri hakkında tüm detaylar için Allık Seçimi videomu izlemeyi unutmayın. Öğrenen, paylaşan ve kazanan kadınların adresi kadınlarbilir.com’a üye olmayı unutmayın.

Gömlek: Roberto Nişantaşı
Ruj: Maybelline 704 Wooden Brown

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *