Diğer

Chanel Koleksiyonum

By  | 

Dünyaca ünlü, her kadının hayallerini süsleyen tasarımlarıyla benim de en sevdiğim marka olan Chanel ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi cevapladım: Orjinallik nasıl anlaşılır, nereden almak daha avantajlı, bakımları nasıl yapılmalı?  Bunlardan bahsettim ve bugüne kadar aldığım tüm Chanel çantalarımı da model isimlerinden, nereden aldığıma kadar anlattım.

Klasikler ve daha limited edition modeller olmak üzere ikiye ayırdım Chanel koleksiyonumu. Benim en sevdiğim daha sıradışı modeller. Bana çok fazla Chanel çantalarla ilgili soru gelmesinin 2 nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi eski bir Chanel çalışanı olmam, ikincisi de yıllardır dünyanın farklı yerlerinden Chanel çanta satın alıp kendimce bir koleksiyon oluşturmam.

Chanel çantaları Chanel yapan da aslında bu altın zinciri. Orjinalliğini anlamak için zincirin ağırlığına ve rengine bakılır. Kapitone modellerde de kapitonelerin ölçüsü, dikişi ve dizilimine bakılır. 1980 öncesinde üretilen çantaların kodları olmaz. Sonraki yılllarda üretilen modellerde kod bulunur.

2.55 modeline çok benzeyen ama daha uzun bir model bu. Zinciri altın renkli. Ben bu çantayı Amsterdam’dan almıştım ve o zamanlar euro sanırım 2 lira civarıydı ve şu an inanılmaz değeri artmış oldu baktığınızda. Bir yatırım parçası oldu diyebilirim tüm Chanel çantalarım için.

Çantaları saklarken mutlak zincirlerinizi içine saklamanız ve kılıfına koyarak muhafaza etmeniz gerekir. Özellikle yumuşak, kuzu derisi modeller çok kolay çizildiğinden dikkatli olmak gerek.

New York’tan aldığım çift taraflı kuzu derisi ve acı kahve tonlarında deri kısa saplı bir modeli. Bu daha klasik tarzda bir çanta.

Chanel Camera Bag

Bu sanırım Türkiye’de Chanel mağazasından aldığım tek çantam. İstinye Park mağazasından almıştım. Üstten fermuarlı modellere Camera Bag deniyor bu da onlardan biri. Zinciri beyaz ve daha gençleştiriyor bu da bu modeli.

Saten minik elde taşıma sapı olan gece çantası. Vintage bir model ve bahsettiğim vintage koda sahip. Bir davete giderken de günlük de kullanabiliyorum.

Chocolate Bar Waist Bag

Henüz bel çantaları bu seneki kadar popüler olmamışken almıştım bu çantayı yurtdışında bir vintage butikten. Kapitonleri üçgen değil kare kare; Chocolate Bar ismini de oradan alıyor. Önceleri elde clutch gibi kullanıyordum ama sonra bel çantalarının hayatımıza geri dönmesiyle bel çantası olarak da kullanmaya başladım.

Yurtdışında yıllardır ikinci el tasarım çanta satılan internet siteleri vardı. Benim de bu sitelerden aldığım çantalarım da var yıllar önce. Artık ülkemizde de yaygınlaştı Dolap gibi, Modacruz gibi ikinci el sitelerde Chanel çantalar satılıyor. Peki internetten aldığınız bir modelin orjinalliğinden nasıl emin olursunuz? Yurtdışında önerebileceğim Yoogis Closet websitesi orjinallik kontrolünden geçmiş, sertifikalı ürünler satıyor. Bakmanızı öneririm.

Yoogi’s Closet PVC Bag & Jersey Bag

Benim bu siteden aldığım 2 model var. Bir tanesi bu PVC bag diye geçen ‘’meşhur’’ çanta. Diğeri de pembe kumaş modeli. Jersey Chanel diye geçer kumaş olan model ve kaşmirle karışık bir dokudadır. Her çantada olmamakla birlikte Chanel orjinallik kartları da bulunuyor. Kart çabuk kaybolan bir şey, kartı olmaması orjinal olmadığı anlamına gelmiyor ama bu siteden aldığınızda size kartı yoksa kendilerine ait orjinallik garanti kartını gönderiyorlar.

Ice Cube modeli de 2008koleksiyonuna ait, deri olmayan bir model. Yüzde 90 oranında PVC ama limited edition olduğundan deri modellerle aynı fiyat.

Easy Flap Bag

Bu çantayı alırken en çok rengine vuruldum diyebilirim. Aldım ve neredeyse ilk kullandığım gün Londra seyahatimde yağmurlu bir günde bu çantanın başına gelmeyen kalmadı. Üzerimdeki kot pantolon yağmurda çantaya boya verdi yetmedi üzerine içindeki kırmızı rujumun kapağı açılıp tüm çantayı boyadı. O kadar üzüldüm ki anlatamam ne yapacağımı bilmiyordum çünkü Chanel’de çalıştığım dönemden biliyorum ki çantaların tamiri çok zordur. Bir boyanma, tahribat, kirlenme olduğunda Chanel ürünü Paris merkezine gönderiyor ve tamiri aylar sürüyor. Temizlik konusunda da pek bir şey yapılamıyordu. İstanbul’a döndüğümde ne yapacağımı bilemeden araştırırken lüks çanta temizlik firması olan ve benim gibi eski bir Chanel çalışanı olan bir meslektaşımın Türkiye’de bayiliğini aldığı bir firma buldum. Hyper Bag Spa, çantayı yeni gibi yaptılar. Eğer benim gibi başınıza böyle bir iş gelir ya da uygun fiyata ikinci el bir lüks marka çanta buldunuz ama deformeleri var. Buraya getirip temizletip kullanabilirsiniz. Sanki yeni gibi mağazadan alındığı haline getirilebiliyor.

Chain Waist Bag

Bu da Prag seyahatimde ikinci el butikten aldığım bir çanta. Beyaz olduğu için muhafaza ederken ekstra özen gösteriyorum. 50 yıllık bir çanta ve tam bir vintage.

Denim Clutch Bag

Bu da elde kullanmak için çok cool ve zamansız bir parça.

Dövizin artmasıyla mağaza fiyatları hem kozmetik hem lüks markaların fiyatlarını ikiye hatta üçe katlandı. O yüzden daha çok ikinci el vintage butiklerden, sitelerden almak her zaman daha mantıklı.

Gömlek: Koton

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *