Bakım

Ayak Bakımı

By  | 

Yaz ayların geldiğinde ayakların görünümü daha da önemli olsa da, yılın her zamanı düzenli ayak bakımı yapılmalıdır. Ayak bakımı yaparken de bilinmesi gereken detaylar vardır. Bu detaylara ve izlenmesi gereken aşamalara göre doğru ayak bakımı yapabilirsiniz. Pedikür yaparken dikkat edilmesi gereken nokta cildi tahriş etmeden, enfeksiyon oluşumuna yol açmadan sağlıklı ve hijyenik koşullarda uygulama yapmaktır.

Pedikür’ü evde yapmak için izlemeniz gereken yollardan bahsedelim;

1.Ayak Banyosu

Derin ve geniş bir kapta ılık suya kozmetik marketlerde satılan ayak banyo tuzu katabileceğiniz gibi evdeki malzemelerle de ayaklarınızı yumuşatmayı sağlayabilirsiniz. Karbonat, beyaz sirke, limon suyu da ayak banyo suyunuza katabileceğiniz, sert deriyi kolayca yumuşatan malzemelerdir. Ilık su ile ayaklarınızı 15-20 dakika dinlendirin ve pedikür için yumuşamasını sağlayın. Ayak banyosuna başlamadan önce tırnaklarınızda oje varsa, temizlemeyi unutmayın.

2.Ayak Peeling’i

Yumuşayan ayak derinizi ölü hücrelerden arındırmak için kozmetik marketlerden satın

alabileceğiniz ayak peeling’i ya da evde kendiniz hazırlayacağınız peeling’i kullanabilirsiniz. Evde ayak peeling’i hazırlamak için toz şeker ve badem yağını karıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu karışıma ayaklarınızın tamamına dairesel masajla uygulayın. Şeker ölü deriyi atmayı sağlarken, badem yağı da derinin yumuşamasını sağlayacaktır.

3.Ponza taşı (Topuklarda sertleşme varsa kullanılmalıdır.)

Topuk taşı olarak da bilinen ponza taşı volkanik bir kayaç taşı türüdür ve topuklardaki sertleşen deriyi temizlemek için oldukça kullanışlı bir malzemedir. Ayak banyosu ile yumuşayan deriyi temizlemek daha kolay olduğu için bu aşamada topuklarınızda sertleşen bölgeler varsa ponza taşını kullanmayı deneyebilirsiniz. Ponza taşını kullanırken, cildi tahriş etmemeye özen göstermek gerekir. Topuktaki deriye zarar vermemek için çok bastırmadan, dairesel hareketlerle ponza taşını kullanmak doğru olacaktır.

4.Tırnak Çevresi Bakımı

Tırnak etini temizlemek için önce her tırnağa zeytinyağı ya da badem yağı sürün ve 1-2 dakika ayak banyosu suyunda ayaklarınızı bekletin. Tırnak etlerini temizlerken geriye ittirme yöntemini kullanmak sağlıklı bir seçim olur çünkü tırnak çevresindeki etleri kesmek kanama ve derinin hassaslaşmasına yol açabilir. Geriye ittirme yönteminde iltihap riskini de önlemiş olursunuz. Tırnak etlerini geriye doğru ittirmek için de manikür setindeki ucu yassı ve geniş olan bir aparat bulunur. Bu aparat ile her bir tırnak etini tırnağın kök bölümünden deriye doğru tırnağa zarar vermeden ittirmek gerekir. Zaten yumuşayan tırnak etleri kolayca geriye doğru gidecektir.

5.Tırnak kesimi

Unutulmaması gereken bir nokta; ayak tırnaklarını tırnağın uzama biçimine paralel kesmek gerekir. Ayak tırnaklarını içe doğru kavisli kesmek, tırnak batmalarına yol açabildiği için mümkün olduğunca daha düz ve tırnağın şekline uygun kesilmelidir.

6.Oje Uygulaması

Ayak bakımını bitirirken, oje sürmek isterseniz tırnaklarınızdaki bakım yağı, krem gibi ojenin kalıcılığını azaltan kalıntıları tırnaktan temizlemek gerekir. Bunun için tırnaklarınızı beyaz sirke ile ıslattığınız pamukla temizleyebilirsiniz. Beyaz sirke, tırnaklarınızda yağ kalıntılarınız kolayca arındırmanızı sağlar.  Tırnaklar oje için hazır olduğunda, ince bir kat sürerek başlamalısınız. En az 2 dakika bekleyip, ilk katın kuruduğuna emin olduktan sonra ikinci ince katı sürerek ojenin kalıcılığını da arttırmış olursunuz. Oje kurutucu sprey kullanarak ojenin daha kolay kurumasını sağlayabileceğiniz gibi, buzlu suda tırnaklarınızı 1 dakika kadar bekletebilirsiniz.

7. Nemlendirici

Pedikürü tamamlayınca ayakların nemlenmesi için ayak bakım losyonunu tüm ayağınıza uygulayabilirsiniz. Kuru cildiniz varsa, yoğun ayak kremlerini kullanmanız daha doğru olacaktır. Unutmamak gerekir ki, ayak sağlığı tercih ettiğimiz ayakkabılarla da doğrudan etkilenmektedir, bu nedenle çok dar, sivri burun, yüksek ince topuk ve benzeri ayak şeklini kötü etkileyen ayakkabılardan da uzak durmak en doğrusu olacaktır.

Ayak bakımı önerileri;

1.Tırnakların sürekli ojeli kalması, tırnağın hava almasını önler. Bu nedenle, haftada en az 2 gün oje sürmeden, tırnakları bakım yağı ya da kremlerle nemlendirmeye özen gösterin.

2.Ayak kokusu ter ve bakteri üremesi için uygun koşullarda ortaya çıkabilir. Alkol içeren ağız bakım suyu, ayak kokusunu önlemek için de kullanılabilir. Ağız bakım sularında alkol ve dezenfektan içeriği yoğun olduğu için ayakta bakteri oluşumunu da önleyebilmektedir.

3.Beyaz sirke tırnak mantarını geçirmek için alternatif bir yöntemdir. Düzenli uygulandığında tırnak mantarını azaltmaktadır.

4.Pedikürde kullandığınız aletleri her kullanımdan sonra dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin ve ortak kullanımdan kaçının. Bulaşıcı hastalıklar manikür ve pedikür setlerinin ortak kullanımıyla kolayca geçebilir.

Ürünler:

The Foot Factory Foot Soak
Banyo Tuzu
The Body Shop Green Tea Body Wash
Palmolive Body Butter Nane Keyfi
The Foot Factory Foot Scrub
Watsons Soothing Foot Scrub
Lionesse Ponza Taşı
Beauty Formulas Dry & Cracked Skin Cream
Johnson’s Aloe Vera & Vitamin E’li Vazelin
Flormar nourishing oil with vitamin
CND Solar Oil
Yassı / Sivri Tahta Çubuk
Tırnak Makası
Sally Hansen Hard As Nails
Scholl Corn and Callus Removal Liquid
The Foot Factory Foot Lotion
Beauty Formulas Dry & Cracked Skin Cream

Doğal Ürünler:
Deniz Tuzu
Elma Sirketi
Karbonat
Hindistan Cevizi Yağı
Esmer Şeker
Türk Kahvesi

Bluz: H&M

7 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.