Makyaj

Dünyanın En İyi Kapatıcısının Muadillerini Denedim

By  | 

Son zamanlarda makyaj dünyasının en favori ürünü Tarte markasının Shape Tape kapatıcısına muadil gösterilen 5 farklı, uygun fiyatlı kapatıcıyı incelediğim yepyeni bir muadil videosu hazırladım. Bakalım Dünyanın En İyi Kapatıcısının Muadillerini Denedim videomdaki kapatıcılardan hangisi benden en yüksek puanı aldı?

Tarte Shape Tape http://mevy.co/2FqZVSZ

Dünyada tüm güzellik Youtuber ve makyaj artistlerinin favorilerinden Tarte markasının en çok beğenilen göz altı kapatıcısı haline geldi bu ürün. Bana da ülkemizde olmadığı için sevgili arkadaşım Deniz, Deniz’in paylaştıkları Amerika’dan getirmişti. Çok merak ettiğim bir üründü. Harika bir kapatıcı. Bütün yorgunluk izlerini, morlukları nötrleyip harika şekilde kapatıyor.

Ancak gelin görün ki ürün ne ülkemizde ne de Avrupa’da yok. Sadece ABD’de bulunuyor. Bittikten sonra ne yapacağımı kara kara düşünürken muadillerini aramaya başladım. Araştırmalarım sonucu 5 farklı ürünün Tarte Shape Tape kapatıcıya muadil gösterildiğini gördüm ve bildiğiniz gibi muadil konusunda çok hassas olduğum için hepsini tek tek test etmek istedim. 5 farklı uygun fiyatlı ürünü inceledim ve Tarte Shape Tape ürününe benzerliklerini puanladım.

Wet’n Wild/ Light-Med Beige  http://mevy.co/2oIxR3D

Bendeki Tarte’nin rengi açık bir ton çünkü göz altlarımda aydınlık görünümü daha çok seviyorum. O yüzden Wet’n Wild’ın bendeki en açık rengi biraz daha koyu kalabilir. Buradaki amacım sürümü, bitişi, kapatıcılığı, yapısı benzerlik gösteriyor mu bunu görmek. Bu ürünün kapatıcılığı Tarte’ye göre 1 seviye daha az ama üzerinden hafif bir transparan pudra geçerseniz aynı bitişi yakalayabiliyorsunuz. Bu da pudra formlu bir ürün parlak ya da saten bitişli değil. Yapı olarak değerlendirdiğimde 10 üzerinden 8 verebilrim. Renk olarak da ten renginiz benden bir tık daha koyu ise eğer rengi size uygun olacaktır. Ama ben söylediğim gibi daha açık göz altı kapatıcıları sevdiğim için bir ton koyu kaldı Tarte’ye göre.

La Girl Pro Conceal Hd Concealer/  Natural  http://mevy.co/2FotpR2

La Girl markasının kapatıcısı her an elimizin altında olan, Gratislerde bulabildiğimiz bir marka değil evet ama tüm Avrupa ülkelerinde en ufak kozmetik marketlerde bile satılıyor. Dolayısıyla Tarte’ye göre daha kolay ulaşılabilir. Oldukça konstantre bir ürün sadece 3 nokta kadar ürün kullanmanız yeterli oluyor. Kapatıcılığı ve yoğunluğu Tarte ile aynı ama onun kadar pudra bitişli değil. Bunun için de tek yapmanız gereken tek kat transparan pudra geçmek. Ulaşmanız nispeten daha kolay olduğu için bence göz önünde bulundurulması gereken bir alternatif. Puanım 10 üzerinden 9 puan.

Maybelline New York Fit Me Concealer http://mevy.co/2I0a9rD

Maybelline Fit Me de muadil listesindeki bir diğer kapatıcı. Bendekini Prag’dan almıştım ve bir hata yapıp bir ton koyu almışım. Eğer ki bir ton açık olanı alsaydım rengi Tarte ile birebir benzeyebilirdi. Kapatıcılık olarak biraz daha az kapatıcı diyebilirim. Üzerinden transparan pudra geçtiğinizde yapı olarak daha benzer hale gelecektir.

Maybelline Age Rewind/ Fair http://mevy.co/2FiyLtO

Hepsi içinde hakikaten muadil diyebileceğim Maybelline Age Rewind. Kapatıcılığı birebir aynı. Bendeki rengi fair rengi ve birebir aynı ton. İkisinin de bitişi aynı, pudra bitişli. Fiyat bakımından da çok çok daha uygun fiyatlı. Tarte Türkiye’ye gelmiş olsa bile fiyat açısından tercih edilebilir bir ürün çünkü çok benziyor. 10 üzerinden 10 puan veriyorum.

Nyx Gotcha Covered Soft Ivory http://mevy.co/2oUpfXd

Tek başına kapatıcı olarak harika bir kapatıcı ama Tarte’ye benzerlik bakımından en sınıfta kalan Nyx’in Gotcha Covered ürünü oldu. Çok saten bitişli, parlak bir ürün. Üzerinden transparan pudra geçmek de mümkün değil. Tüm ürünler içinde en benzemediğini düşündüğüm bu oldu.

Son olarak toparlayacak olursam, Tarte’nin efsane Shape Tape kapatıcısına muadil gösterilen ürünlerden bana göre en benzeyenler sırası ile şöyle oldu:

  1. Sırada Maybelline New York Age Rewind
  2. LA Girl Pro Conceal
  3. Wet’n Wild Photofocus
  4. Maybelline New York Fit Me
  5. Nyx Gotcha Covered

Videodaki Makyajım:
Maybelline Fit Me Foundation/ 110
Mac Pro longwear Concealer/ Nw20
Milani 05 Earthy Elements Eyeshadow Collection
Loreal Infaillable Blush Paint/ The Ambers
Maybelline Gigi Hadid Lip Liner
L’oreal Paris Paradise Extatic Mascara
The Balm Meet Matte Hughes Liquid Lipstick/  Committed

Kazak: Koton
Yıldız Işıklı Obje: Bonvagon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *