Diğer

Şaşırtıcı Moda Gerçekleri!

By  | 

Günlük hayatta karşımıza çıkmayan, derin araştırmalarla çeşitli kaynaklardan edindiğimiz ve öğrendiğimizde ufkumuzu genişleten bilgiler vardır. Ben de gecmiş ve günümüz moda dünyasına dair böyle ilginç bilgileri derledim ve Şaşırtıcı Moda Gerçekleri videomu hazırladım. Umarım keyifle izlersiniz!

Eyeliner aslında 1920’lere kadar yaygın değildi. Ta ki Kral Tutankhamun’un mezarının keşfedilşine dek. Tutankhamun’un günümüzde çok bilinen o çerçeveli kalın eyelinerının gün yüzüne çıkmasıyla birlikte insanlar da eyeliner sürmeye başlamışlar.

Yakın geçmişte Güney Kore’de moda polisi denen bir birim varmış ve etek boyları belirlenen standartta olmayan kadınları tespit edip ceza kesiyorlarmış

Bu bilgiyi de Chanel’de çalıştığım dönem öğrenmiştim. Coco Chanel ikonik 2.55 çantayı tasarladığında kapağına bir gizli fermuarlı bölme tasarlamış ve oraya da aşk mektuplarını saklıyormuş.

Ceketlerin özellikle de askeri üniformaların kollarında neden düğme vardır düşündünüz mü? Napoleon askerlerin burunlarını üniformalarının kollarına sildiğini görür ve buna çok sinirlenir. Önüne geçmek için de üniformaların kollarına düğme dikilmesi emrini verir.

İlk moda dergisinin 1586 yılında Almanya’da çıkarıldığını duyduğumda hayret etmiştim. Eminim siz de çok şaşırdırınız!

Olmazsa olmazlardan spor ayakkabıların ilk kez Keds markası tarafından üretildiğini ve Converse markasının aslında Keds’ten sonra spor ayakkabı üretimi yaptığını bilmiyor olabilirsiniz. Converse her ne kadar çok daha popüler bir marka olsa da aslında spor ayakkabının asıl mucidi Keds markasıdır.

Ünlü tasarımcı Michael Kors ilk tasarımını 5 yaşında annesinin ikinci kez evlenirken düğününde giyeceği gelinliği tasarlayarak yapmıştır. Gerçekten bazı insanlar daha çocuk yaşlarda içindeki cevheri ortaya çıkarıp ileride yapacaklarının sinyallerini veriyor.

Moda haftalarını bir çoğumuz takip ediyoruz. New York, Londra, Milano, Paris ve ülkemiz de düzenlenen bu organizasyonlarda tasarımcılar hazırladıkları koleksiyonlarını en güzel ve en şaa şaalı şekilde sunmak istiyorlar. Showlar, partiler, after partiler derken tüm 1 hafta boyunca süren bir etkinliğe dönüşüyor. Ama aslında bir defilenin en fazla 15 dakika sürdüğünü ve bu gösterişli kısımları çıkardığınızda tüm tasarımcıların koleksiyonlarını göstermesinin 1 güne sığdırmanın mümkün olduğunu söylesem ne dersiniz? Ben hem hak veriyorum çünkü ardında çok büyük emekler var o koleksiyonların ama bir yandan da endüstrinin bir tuzağı olduğunu düşünmeden edemiyorum.

 

Bazen bazı şeyleri görüp acaba bunu icat etmek kimin aklına geldi diye düşünürüz. Peki takma kirpikleri kim icat etti? Bana sorsanız bunu icat edenin güzelliğine düşkün bir kadın ya da bir makyaj sanatçısı olduğunu söylerdim. Ama takma kirpik Holywood’da bir erkek, ünlü bir film yapımcısı tarafından bulunmuş. Film çekimleri esnasında aktrise daha anlamlı ve derin bir ifade katmak için gerçek saçtan takma kirpikler yapılmış.

İngilizlerin özel günlerde özellikle de düğünlerde neden şapka taktığını biliyor musunuz? 1. Elizabeth zamanında bir kanunla Pazar günleri 7 yaşından büyük herkesin şapka takması zorunlu ilan edilmiş. Yıllar sonra bu kanun yürürlükten kaldırılsa da özel günlerde şapka giyme alışkanlıklarını bırakamamışlar.

Marilyn Monroe’nun 1962 yılında başkan Kennedy’nin doğum gününde meşhur Happy Birthday Mr. President şarkısını söylerken üzerindeki elbise 2500 kristal işlemede oluşuyormuş ve değeri 1.2 milyon dolarmış.

Jean kelimesi kot pantolonlar ilk çıktığı dönem İtalya’nın Cenova kentindeki denizciler tarafından sıklıkla giyildiği ve popüler olduğu için ismini oradan almış.

Şu an üzerinizde fermuarlı bir şey varsa lütfen fermuarına bakın. Üzerinde YKK yazıyor mu? Eminim ki yazıyordur. Yıllardır tüm fermuarlı giysilerimde gördüğüm bu YKK yazısına anlam veremezdim. Meğer YKK yani Yoshida Kogyo Kabushikikaisha isimli biri tarafından kurulan dünyanın en büyük fermuar üreticisinin ismiymiş ve neredeyse tüm yerli ve yabancı giyim markaları da kullandıkları fermuarları buradan temin ediyorlarmış.

Ünlü Hermes Birkin çantanın ismini şarkıcı Jane Birkin’den aldığını biliyoruz. Ancak yakın zamanda bir benzer durumun 2012’de yaşandığını ve Mullberry markasının tasarladıkları bir çantaya şarkıcı Lana Del Rey’den esinlenerek Del Rey ismini verdiğini bilmiyorduk.

En sinirimi bozan gerçeklerden bir tanesi bu oldu. Louis Vuitton moda evi her yıl satılmayan çantalarını indirime sokmak yerine yakmayı tercih ediyormuş. Bunun nedeni de insanlardaki markaya ait lüks algısını bozmak istememeleri.

Korseler tüm kadınlar için özellikle abiye elbise giymelerini gerektiren durumlarda kurtarıcı olmuşlardır. Peki korse kimin icadı? Catwoman Kedikadın filminin başrolü Julie Newmar kedikadın kostümünün içine vücudunu daha kıvrımlı ve belini daha ince göstermek için korseyi tasarlamış. Daha sonra da patentini alarak üretimini sağlamış.

A kesim ya da çan etek diye bildiğimiz etekler ve kalem etekler ilk kez, ünlü moda evinin kurucusu Christian Dior tarafından tasarlanmıştır. Bir de geçtiğimiz Yaz hayli trend olan anvelop elbise de Diane Von Furstenberg tarafından ilk kez tasarlanmıştır.

Sizin daha önce duyulmadığını düşündüğünüz moda dünyasına dair ilginç bilgiler varsa aşağıda yorumlara yazmayı unutmayın!

https://www.youtube.com/watch?v=pmfiGDu9tR4

Gömlek: Mudo
Neon Flamingo: Bonvagon
Turuncu vazo ve çiçek: Mudo Concept

Bu videodaki makyajım:
Givenvhy Teint Couture Balm
Sleek Far Paleti 04 Oh So Special
Essence Transparan Pudra
Inglot Lipstick no.16
Rival De Young Maskara Bazı
L’oreal Paradise Maskara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *