Diğer

Stres Yönetimi

By  | 

’Merve, her zaman yüzünde güller açıyor sanki hiç bir sorunun bir stresin yokmuş gibi’’ tepkisine cevap niteliğinde bir video hazırladım😅 Tabii ki benim de stresli olduğum zamanlar oluyor.😤 Bu videom’da kendi tecrübe ettiğim yöntemlerden ve okuduğum kitaplardan da faydalanarak stresimi nasıl yönettiğimden stresten kurtulmanın yolları videomda bahsettim. Umarım faydalı olur!

Stres her yaş grubundan insanın hayatına olumsuz etki eden, yaşam kalitesini düşüren ve hatta psikolojik etkilerinin yanında fiziksel hastalıkları da tetikleyen bir faktör. Özellikle büyük şehir yaşantısında çok yoğun şekilde strese maruz kalıyoruz. Sizlerden sıklıkla duyduğum ‘’Merve, her zaman yüzünde güller açıyor sanki hiç bir sorunun bir stresin yokmuş gibi’’ tepkisine de cevap niteliğinde bir video hazırlamayı düşündüm. Tabii ki benim de stresli olduğum zamanlar oluyor. Ben kendi tecrübelerime dayanarak ve okuduğum kitaplardan da faydalanarak stresimi nasıl yönettiğimden bahsettim. Umarım faydalı olur!

Bazen trafik, bazen okul hayatı, sınavlar, iş hayatında karşılaştığımız olumsuzluklar, maddi konular ya da insan ilişkileri… Stresin kaynağı farklı olsa da bizler üzerindeki etkileri aynı. Yoğun stres altındayken insan vücudu çeşitli reaksiyonlar gösterir. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyku sorunları, çene ya da diş gıcırdatma gibi takıntılar, kilo alma ya da kilo kaybı strese karşı vücudumuzun verdiği fiziksel reaksiyonlardan bazıları. Öfke, kaygı, gerginlik, ağlama, depresyon, sinirlilik hali, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu gibi duygusal etlileri de var.

Peki stresle başa çıkmak ve etkilerini azaltmak için neler yapılabilir? Ben stresli olduğum zamanlarda neler yaptığımdan bahsettim umarım faydalı olur!

Yaşam tarzınızda değişiklikler yapın. Eğer düzenli olarak spor yapmıyorsanız hoşlandığınız, yapmaktan keyif alacağınız bir sporu hayatınıza dahil edin. Spor yapmanın vücuttaki serotonin seviyesini yükselttiği bilimsel bir gerçeklik. Ben doğada ormanda ya da deniz kenarında yapılan yürüyüşleri çok seviyorum. Stresli olduğum zamanlarda zihnimi boşaltmak için yürüyüşlere çıkıyorum. Bu sizin için daha çok sevdiğiniz bir başka spor mesela yüzme ya da salon sporları belki de dövüş sporları olabilir. Ne olursa olsun stresinizi azaltmada etkisini göreceğinizden eminim.

Spor yapmanın yanında beslenmenin de insan sağlığında ciddi etkileri var. Ben çok uzun süre sağlıksız ve düzensiz beslendikten sonra düzenli ve temiz bir beslenme alışkanlığı edindiğimde yaşam kalitemin arttığını, sağlık problemlerimin ve dolayısıyla sağlık kaygısı kaynaklı stresimin azaldığını gözlemledim. Vücudunuzun yediklerinize doğrudan tepki verdiğini aklınızdan çıkarmayın ama tabii ki ara sıra kendinizi mutlu edecek kaçamaklar yapmayı da tamamen kesmeyin. Sağlıklı beslenirken kendinizi stresli hissettiğiniz bir günde kendinize sevdiğiniz bir yemekle, aşırıya kaçmadan ödüllendirebilirsiniz. Bu bile stresten uzaklaşıp mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. Kahvaltıyı sakın ihmal etmeyin! Gün içinde bol su tüketin ve kafeinden uzak durmaya çalışın. Kafeinin stresi tetiklediği biliniyor.

Yeteri kadar uyuyun. Uyku stresten uzaklaşmak ve vücudunuzu dinlendirmek için birebir. Ama ne gereğinden fazla uyuyun ne de 2-3 saatlik uykularla yetinin. Yetişkinler için 7 saat kadar uyku yeterli. Kendinize bir uyku rutini oluşturmak için her gün aynı saatte yatağa gitmeyi ve sabahları aynı saatte kalkmayı bir alışkanlık haline getirin. Bir süre sonra aynı saatlerde uykunuz geldiğini ve sabahları da alarm kurmaya bile gerek kalmadan aynı saatte uyandığınızı göreceksiniz. Uyku düzeni ve yeterli saat uyumak da size stres seviyenizi azaltmanızda yardımcı olacaktır.

Kendinize vakit ayırın. Varsayalım ki çok önemli bir iş ertesinde yoğun bir stres altındasınız. Tüm işinize bir ara verip derin bir nefes almayı deneyin. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyin, dans edin. İnternette sizi güldüren bir video izleyin. Eve gittiğinizde güzel bir duş alıp bir süre hiç bir şey yapmadan bedeninizi dinlendirin. Beni gerçekten çok rahatlatan ve dinlendiren bir şey bu. Güzel bir banyodan sonra hiç bir şey yapmadan ve düşünmeden uzanmak hem fiziken hem de ruhsal olarak sizi çok rahatlatacaktır.  Masaj stres kaynaklı kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğu gib zihinsel olarak dinlenmenizi sağlar. Eğer meditasyona ilginiz varsa yoga gibi hem zihni hem bedeni dinlendiren aktiviteler yapabilirsiniz.

Kendinize vakit ayırırken tek başına olmaktan da korkmayın. Bir şeyler yapmak için, örnek veriyorum bir kahve içmek için bile yanınızda birine ihtiyaç duymayın. Yalnızken de bir şeyler yapmanın keyfine varın.

Negatif düşüncelerden, insanlardan ve ortamlardan kısacası negatiflik barındıran her şeyden uzak durun. Stres anında durumun kötüye gideceğini düşünmeyin. Her zaman durum her ne olursa olsun olumlu sonuçlar aklınıza getirin. Örneğin önemli bir sunum öncesi işlerin kötü gideceğini sınıfta kalacağınız ya da işten kovulacağınız gibi abartılı olumsuzluklar yerine, her şeyin harika gideceğini dersten yüksek not alacağınızı ya da iş sunumu ise bu, işinizde takdir toplayacağınızı hayal edin. Negatif senaryolar üreten insanlardan uzak durun.

Yönetemeyeceğiniz stresin altına girmeyin. Hayır demeyi öğrenin. İnsanları memnun etmek için kendinizden ödün vermek ya da yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak sizi strese sokacaktır. İnsanların sizden beklentilerine hayır demeyi öğrenemez ve mümkün olandan fazlasını kendinize yüklerseniz bir süre sonra insanların sizden beklentilerini karşılayamama korkusuyla strese girecek ve olumsuz etkileneceksiniz. O yüzden, size tavsiyem sınırlarınızı baştan belirlemeniz ve mükemmel olma, annenizin, babanızın, eşinizin sizden beklentilerini karşılamak için kendinizden ödün vermemeniz.

Stresinizin kaynağını bulun. Kendi tecrübemden bir örnekle bu durumu daha açıkça anlatayım. Youtube öncesi kariyerimde, çalıştığım bir şirkette kendimi sürekli stres altında ve mutsuz hissediyordum. Bir süre sonra işe giderken ayaklarım geri geri gitmeye başlamıştı ve oturup düşündüm. Beni asıl strese sokan nedir? Bir iş arkadaşım mı, patronum mu? Sizi strese sokan şeyi belirleyin. İşe giderken kat ettiğiniz yolun uzunluğu ya da trafik mi? Maaşınız mı? Emin olun sorunu bulduktan sonra çözümlemek ve stresinizin kaynağını ortadan kaldırmak çok daha kolay.

Mutlu olmak için önünüze engeller koymaktan vazgeçin. Gülümseyin! Kendinizi motive edin. Hayatınızda mutluluğu yakalamak için önünüze engeller koymak stres seviyenizi daha da arttırır. Örnek veriyorum: Bunu başarırsam mutlu olacağım… Kilo verirsem mutlu olacağım… Ancient Keys To Happiness adlı bir kişisel gelişim kitabından öğrendiğim, basit ama etkili bir yöntem bu. Kitabın linkini aşağıda ekleyeceğim, okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. ‘’Psikoloji alanında bugüne kadar nesiller boyunca mutluluğun başarı etrafında döndüğüne inanılıyordu. Eğer yeterince çok çalışırsak başarılı oluruz, ancak başarılı olursak mutlu oluruz şeklinde. Fakat günümüzde psikoloji alanında yapılan araştırmalar bunun değil, tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor. Zihnimiz ve ruh halimiz olumlu olduğunda daha mutlu oluruz, daha olumlu olduğumuz zihnimiz çok daha açık olur ve daha fazla motive eder ve böylece daha başarılı olmamıza yardımcı olur. Mutluluk merkezdir ve başarı mutluluk etrafında dönmektedir. ‘’ *http://mevy.co/2BKDrqa

Bonus: The Myths of Happiness adlı bir başka kitaptan öğrendiğim bir egzersizin de faydasını göreceğinize inandığım için onu da bonus olarak paylaşmak istiyorum. Hem daha mutlu olmak hem de hayatımda beni strese sokan şeyleri elimine etmek konusunda faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Aileniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz hakkında takdir ettiğiniz, sizi mutlu eden şeyleri yazmak ya da onlara birer teşekkür mektubu yazmak mutlu olmadığınızı düşündüğünüz ilişkilerinizin değerini daha iyi anlayabilmeniz ve tadını çıkarmanız için iyi bir yöntem.

İkinci bir yöntem olarak hayatınızda hiç olmadıkları senaryoyu düşünebilirsiniz. Örneğin: arkadaşınızla, sevgilinizle hiç tanışmamış olsaydınız; bugün hayatınızda olan bir çok şeye sahip olmayabilir, bir çok mutlu deneyimi yaşamamış olurdunuz. Yaşamımızdan habersiz hissettiğimiz ya da her şeyi kaybetmekten endişeli olduğumuzu düşündüğümüzde bu “çıkartma” stratejisi az önce bahsettiğim takdir etme yönteminden daha etkili olabilir.

Bu takdir ve “çıkartma” egzersizleri, ilişkinizi, arkadaşlığınızı ve dostluklarınızı analiz ederek, gözünüzden kaçan pozitif yönlerini daha iyi anlamanıza ve daha olumlu bir perspektiften bakmamıza yardımcı olur. mevy.co/2AuoCMi

Unutmayın ki mutlu hissetmek, stresten arınmış bir zihnin anahtarıdır. Hepinize şimdiden stresten uzak, çok mutlu bir yıl diliyorum!

Videodaki Makyajım:

Gömlek: Koton mevy.co/2BB31lJ
Fondöten: Givenchy teint couture
Far: Mac warm neutral Eyeshadow palette
Göz altı Kapatıcısı: Note bb concealer
Allık: Bobbi Brown Slopes
Maskara: Douglas Collection Devil Eyes Mascara
Ruj: Inglot Lip Pencil 17

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *