Saç

Saçlarımı Nasıl Uzattım

By  | 

Saçlarımın hazin öyküsünü artık bilmeyen neredeyse yok. Bir kuaför hatası sonucu yanmasının üzerinden tam 2 yıl geçti. Tüm süreci mümkün olduğunca videolarımda ve Instagram’da paylaştım ki aynı durumla karşılaşan, saçları yanan kadınlara saçlarımı nasıl uzattım videomla bir umut olmak istedim.

Saçlarımın durumuyla alakalı son videomun üzerinden tam 1 yıl geçmişken, sizlerden de saçlarımın son zamanlardaki görünüşü hakkında çok fazla yorum geldiği için yeni bir video hazırladım. Saçımın yandığı ilk günden itibaren hiç görmediğiniz hallerinin de fotoğraflarını gösterdim. O günden beri aynı duruma maruz kalmış bir çok takipçimden ‘’Merve, saçlarım yandı, ne yapacağımı bilmiyorum, bittim!’’ gibi mesajlar aldım. Kesinlikle umutsuzluğa kapılmayın, her şeyin bir çaresi var demek için kendi deneyimimden yola çıkarak bu videoyu hazırladım.

İlk gün, saçımı yakan o meşhur kuaförden çıktığımda sadece ve sadece 1 tutam saçım kalmıştı. Uçlardan, yanlardan, tepelerden kopmuştu. Evet yüzleşmesi zor bir durumdu ama artık olan olmuştu ve nasıl saçlarımı sağlıklı bir hale getirebilirim, ne yapabilirim diye düşünüp harekete geçmeliydim. Saçlarımın görsel olarak daha iyileştirmek ve kendimi iyi hissetmemi sağlamak için önce kaynak yaptırdım. Böylece videolarımda da kendimi gördüğümde daha iyi hissedebilecektim. Önce saçlarımı koyu bir renge boyattım sonra da kaynak yaptırdım. Uzun süre kullandıktan sonra çıkarttırdım. Saçlarımda ekstra bir tahribata neden olmadı kaynaklar ama yalnızca çıkarırken kullanılan solüsyon biraz saç uçlarımı kuruttu. Dediğim gibi ben videolarda kendimi daha iyi hissetmek için kaynak yaptırmak istedim eğer siz daha önce de kısa saç kullanmış ve alışkınsanız hiç gerek bile duymayabilirsiniz.

Koyu renge boyatmanın da şöyle bir faydasını gördüm: sarı saç her zaman yıpranmaya daha müsait ve daha hassas olur. Yıpranmış bir saç da sarı renkte daha çok belli olur, koyu renk saç her zaman daha sağlıklı görünür.

Daha önceki videolarımda da kullandığım ürünlerden bahsetmiştim. Yine bahsetmem gerekirse saçımdaki değişimin en büyük yardımcısı kullandığım köpürmeyen şampuan ve beslenme. Elseve 6 mucizevi yağ köpüksüz şampuanının çok faydasını gördüm. Bir alternatif de Yves Rocher markasının Low Shampoo adlı köpürmeyen şampuanı. Eğer ben köpüren şampuanlara alışkınım derseniz de Botanicals Fresh Care’in Sardunya özlü şampuanını öneririm. Bunların yanında da paraben, sülfat içermeyen şampunları kullanmaya dikkat edin. Serum olarak da Toni&Guy’ın serum drops ürününü öneririm. Bir de olabildiğince ısıyla işlemlerden uzak durun.

Beslenme tabii ki en en önemli etken. Önceki videomda vitaminler kullandığımdan bahsetmiştim. Bugüne kadar toplam 4 kutu Sugar Bear Hair vitamininden bitirdim. Ben bunu yurtdışından almıştım ama muadilleri kesin var ülkemizde de. Bunların dışında eczanelerde satılan biyotin, keratin içeren saç, vücut ve tırnaklar için olan vitaminleri doktorunuza ya da eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz.

Ben 2 sene içerisinde yanmış, yıpranmış gördüğünüz halden şimdiki çok beğendiğiniz, sağlıklı göründüğünü söylediğiniz saçlara kavuştum. O yüzden lütfen moralinizi bozmayın. Evet saç bir kadın için çok önemli ama saçınızla alakalı herhangi bir sorun yaşıyorsanız da dert etmeyin.

T-shirt: Marks& Spencer

Makyaj:
Benefit Hello Happy Soft Blur Foundation No:2
Maybelline Fit Me Concealer
Flormar Loose Powder
R de L Young Mascara XXL Base
Benefit Rollet Lash
Sephora Eyeshadow Palette
Loreal Infallible Sculpt Contouring-Highlighter Palette
Flormar Lipliner No:237
Maybelline New York Creamy Matte No:983

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *