Saç

Saçlarımı Nasıl Onardım?

By  | 

Saçlarını gürleştirmek, güçlendirmek isteyenlere kendi deneyimimden yola çıkarak yardımcı olabilmek için uzun zamandır saç bakım rutinimden bahsetmek istiyordum. Saçlarımın hayal ettiğim güçte ve uzunlukta olması için gidecek daha yolum var ama saçlarımın yandığı günden bugüne kadar olan iyileşmeyi ve rutinimi Saçlarımı Nasıl Onardım? videomda anlattım. Umarım düşündüğüm gibi yardımı olur.

Sizden saçlarımın sağlıklı göründüğüne dair mesajlar ve yorumlar alıyorum son zamanlarda o yüzden saçların zaten sağlıklı neden böyle bir yola girdin diye merak edenler için bir kuaför hatasıyla saçlarımın nasıl yandığını anlattığım videomu izlemenizi öneriyorum 🙁

Eski uzun, gür, canlı saçlarıma kavuşmak için attığım ilk adım saçlarımı kestirmek oldu. Saçlarımı ilk kestirdiğimde çene hizamda neredeyse Anna Wintour’un imzası haline gelen bob kesim dediğimiz boydaydı. Şimdilerde ise biraz daha uzadı, yine ara ara kırıklardan kurtulmak için 2-3 parmak kadar kestiriyorum. Böylelikle dökülmelerin ve yıpranmanın önüne geçmiş oluyorum.

En azından saç onarım sürecinizde yoğun kimyasallar içeren şampuanlar kullanmaya son verin. Marketlerde satılan, içeriğinde sülfat, paraben içeren şampuanlardan uzak durun. Yine çok yüksek rakamlar ödemeyi gerektirmeyen ama daha az kimyasal ve daha çok doğal içerikli saç ürünlerine yönelin. Neden böyle katiyetle bu tarz süpermarket ürünlerini kullanmamanızı tavsiye ettiğimi farkı gördüğünüzde daha iyi anlayacaksınız.

Banyo sonrası uygulayacağınız bakım ve sıklığı da oldukça önemli. Kimyasal içerikli saç bakım ürünleriyle, haftada 3-4 gün hatta daha fazla saç bakımı, maskeler uygulamanız da yine saçınıza ve saç derinize yapacağınız çok büyük bir kötülük olacaktır. Klişe ama çok doğru bir söz her şeyin fazlası zarar. Ben 2 haftada 1 saç maskesi uyguluyorum ve deneye yanıla kendi saçıma en iyi gelen ürünü zaman içerisinde buldum. John Frieda’nın ve Phyto’nun maskelerinin yararını gördüm ama her saç tipi farklı olduğundan ürün önermektense saçınıza iyi gelecek ve kimyasal içermeyen ürünü bulmanızı tavsiye ediyorum.

Önemsiz gibi görünen ama aksine saçlarınızı kurtarma sürecinde size yardımcı olacak tarak seçimi. Saçlarınızı koparmadan, yumuşak hareketlerle ve saç diplerinden değil saç uçlarınızdan başlayarak taramak önemli. Ben yumuşak dişli Tangle Teezer benzeri taraklar kullanıyorum saçları kolaylıkla zarar vermeden açıyor. Toka kullanımı da yine tarak gibi küçük bir detay ama etkisi büyük. Telefon kablosu benzeri spiral tokalar kullanırsanız hem saçlarınızı kırmamış hem de yapısını bozmamış olursunuz. H&M’lerde uygun fiyata 5’li, 10’lu paketlerde satıldığını görmüştüm hem de gayet uygun fiyatlı.

İlginç gelecek bir tavsiyem daha var. Saçlarımın en güçsüz olduğu ve benim de yeni saçlar çıkmasını sağlamak için en çok çaba sarf ettiğim dönemlerde sabah uyandığımda yastığımın üzerinde gördüğüm kopmuş saçlar beni adeta kahrediyordu. Ne yapabilirim diye düşünürken pamuklu yastık kılıfımı saten yastık kılıfıyla değiştirdim ve gece uykumda sağa sola dönerken saçlarımın kopmasını azaltmış oldum.

Gelelim faydasını en çok gördüğüm altın değerinde tavsiyelere: doğal bakımlar ve saçlarınıza uygulayabileceğiniz doğal yağlar. Bunların en başında artık hepimizin bildiği Hindistan Cevizi Yağı geliyor. Banyondan önce ya da sonra, denize giderken ya da denizden çıktığınızda bile saçlarınızı beslemek için kullanabilirsiniz. Bunun dışında eskiden beri bilinen zeytinyağı maskeleri, kayısı yağı da diğer alternatifler.

Kimyasal içermeyen şampuanınıza çam terebentin yağı karıştırmak saçların hızlı uzamasına yardımcı olmanın yanında bebek saç dediğimiz yeni saçların çıkması için en çok duyduğum yöntem. 250 ml bir şişe şampuan içine 15 damla yani küçük bir şişenin yarısı kadar çam terebentin yağını karıştırarak saçlarımı yıkıyorum. Yeni saçlar çıkarmada tüm uyguladığım yöntemlerle birlikte hatta belki daha fazla etkili. Eğer kullanmayı düşünüyorsanız küçük dipnot: çam terebentin yağı saçlarınızı ekstra kurutabileceğinden eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız uygulamayı bırakmayın. Yıkama sonrası yukarıda da bahsettiğim gibi saçlarınızı haftalık bakımlarla nemlendirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. İkincisi de tüm vücuttaki tüyleri beslememesi için saçlarınızı öne atarak vücudunuza temasını engelleyerek saçlarınızı şampuanlamanız ve durulamanız.

Tüm bunlara ek olarak her zamanki gibi en can alıcı nokta: Bes- len- me! Saçlarınız için bahsettiğim tüm tavsiyeleri dinleseniz, her yöntemi uygulasanız dahi vücudunuzu içerden desteklemeyip kötü beslenirseniz hiç bir faydasını göremeyeceğinizi söylemeliyim. Fast-food’dan kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Hatta ben sağlıklı beslenmenin yanı sıra vitamin takviyesi de alıyorum. Tabii ki vitamin öneremem ancak doktorunuza danışarak siz de vitamin takviyesini deneyebilirsiniz.

Kimyasal işlemlerden, ısıyla yapılan şekillendirmelere de bir süre ara vermenizi saçlarınızı doğal şekliyle kullanmanızı söylememe gerek dahi yok. Çünkü maşa, fön ya da boya uyguladıkça saçlarınızın gelişimini yavaşlatmış hatta geriletmiş olacaksınız. O yüzden saçlarınızda farklılık istediğinizde çeşitli saç aksesuarları kullanabilir ya da ısı gerektirmeyen yöntemlerle örneğin bigudilerle saçlarınızı şekillendirebilirsiniz.

T-shirt: Koton http://mevy.co/2uPDFxd
Orkide: Mudo Concept http://mevy.co/2gPFUu0
Armut Obje: Mudo Concept
Işıklı Melek Küre: BONVAGON http://mevy.co/2uhJ52w
Papağan: Hema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *