Alışveriş

Parfümlerim

By  | 

Sizlerden gelen yorumlar üzerine Parfüm Koleksiyonum- Bitenler, Vazgeçemediklerim videomu hazırladım. Lise yıllarımdan bu yana severek kullandığım parfümlerimi, en son aldıklarımı ve bitenleri sizlerle paylaşmak istedim.

Küçüklüğümden bu yana kokulara karşı hassasiyetim var, bu nedenle çok sevdiğim kokular bile bazen baş ağrısı, mide bulantısı yapabiliyor. Ayrıca, kokular beni duygusal olarak da çok etkiliyor. Mutlu anılarımı anımsatan parfümleri genellikle almaya devam ediyorum.

Parfüm koleksiyonuma geçmeden önce, kısaca bilgi vermek istiyorum. Parfümlerin kokuları notalar üzerinden tanımlanır. Bu notalar 3’e ayrılır; üst nota, orta nota, alt nota ya da tepe, kalp ve dip olarak karşımıza çıkabilir.

Üst Nota, parfüm sıkıldığı anda alınan ilk kokudur. 2 ile 5 dakika kalıcılığı vardır.

Orta Nota, parfümün karakterinin ortaya çıkartan kısımdır. Kalıcığı, parfümün konsantrasyonuna göre değişmekle birlikte genellikle 20 dakikadır.

Alt Nota, parfümün gerçek kişiliğinin ortaya çıktığı kısımdır. 6-8 saat kalıcığı vardır.

Gelelim koleksiyonumdaki parfümlere… Çok geniş bir parfüm koleksiyonum olmamakla birlikte parfüm satın alırken hep beni mutlu eden kokuları tercih ediyorum.

Parfüm Koleksiyonum

 1. JIL SANDER’ın SUN parfümü tam anlamıyla bir yaz kokusu. Bu yaz en çok kullandığım parfüm oldu. Bu parfümü sevme nedenim tenimde bıraktığı güneş yağı kokusu ve bana plajdaymışım gibi bir his vermesi oldu. JIL SANDER ‘SUN’ın içeriğinde yazı anımsatan tatlı portakal çiçeği, turunçgil notaları, karanfil, bergamot, vanilya ve sedir ağacı bulunuyor.
 2. CERRUTTI 1881; tam bir klasik ve zamansız kokulardan. Hiçbir zaman risk almadan kullanacağınız bir parfüm. Ben kış parfümü olarak kullanmayı tercih ediyorum. Bu parfümün içeriğinde; frezya, bergamot, mimza, menekşe, gül ağacı, yasemin, sandal ve amber bulunuyor. Çok temiz ve kadınsı bir kokusu var.
 3. DONNA KARAN ‘PURE’; tam bir ilkbahar ve yaz kokusu… Taptaze bir kokusu var, ayrıca bende de bu parfümün yeri çok ayrıdır. Eşimin hediye ettiği bir parfüm olduğu için hep almaya devam edeceğim de bir parfüm. Balayımda kullandığım tek parfümdü ve ne zaman kullansam bana o zamanları anımsatıyor. Bu parfümün içeriğinde fesleğen, limon, yasemin, hanımeli, şakayık, amber ve deniz otu kokuları bulunuyor.  Donna Karan ‘pure’ benim tenimde çok kalıcı olmadı, belki açık tenli olduğumdan kaynaklanıyordur.
 4. NINA RICCI ‘NINA’; hayatımın parfümü dediğim bir ürün. Tenimde çok kalıcı olduğu için asla bırakamadığım bir parfüm Nina, ve bence yaşı olmayan bir kokusu var. Gençler için de çok uygun. Taze ve aynı zamanda şekerli bir kokusu var.  İçeriğinde; sarı limon, elma şekeri, ayva ve elma ağacı özlerinde oluşan meyvemsi ve çiçeksi bir karışım bulunuyor.
 5. TOMMY GIRL; lise yıllarımın parfümü olduğu için o zamanları anımsamak için almaya devam ettim. Çok fresh bir kokusu vardı, son aldığım Tommy Girl bana ağır geldi. Baharat kokusu çok baskın ve parfümü ağırlaştırmış. Belki bende ki parfüm bozulmuş olabilir ama satın almamaya karar verdim.  Son aldığım şişeyi de bitiremedim. Tommy Girl; elma çiçeği, kamelya, mandalina, turunçgiller, hanımeli, sedir, manolya ve yasemin karışımından oluşuyor.
 6. SWAROVSKI ‘AURA’; tam anlamıyla bir gece parfümü.  Liçi meyvesi, beyaz sümbül, gül ve pembe biber kokularından oluşuyor. Eşim çok beğendiği için ben almaya devam edeceğim.
 7. ESCADA ‘SIGNATURE’; çok severek kullandığım bir parfüm. Kalıcı olması benim için en önemli özelliği oldu. Açık tenli olduğum için tenimde kalıcı olan parfümleri bulmam zor olabiliyor. Signature’un içeriğinde; bergamot ve frenk üzümü, yeşil yapraklar, italyan limonu, salatalık, frezya, manolya, inci çiçeği, gül bulunuyor. Deniz esintisi hissi yaratan bir kokusu var.
 8. CALVIN KLEIN ‘DOWNTOWN’; ilk sıkıldığında meyvemsi bir kokusu varken, daha sonra baharat kokuları daha belirgin hale geliyor.  Çok kalıcı bir parfüm. Downtown’un tepe notası; bergamot, portakal çiçeği, armut ve erik. Kalp notası; menekşe yaprağı, gardenya ve pembe biber. Dip notası ise; sedir ağacı, tütsü harmanı, benzoin ve minsk. Günlük kullanım için oldukça uyumlu bir parfüm.
 9. CLINIQUE HAPPY FOR MEN; eşime hediye aldığım bu parfüm aromatik turunçgil olarak sınıflandırılıyor. Çok güzel, taptaze bir kokusu var. Unisex olarak kullanılabilecek bir parfüm, bu nedenle arada bir bende kullanıyorum.
 10. CHANEL CHANCE; yeri bende apayrı olan bir parfümdür. Her ortama uyum sağlayan bir kokusu var ve son derece zamansız, şık, yaşı olmayan bir parfüm. Ne yazık ki son zamanlarda fiyatı çok arttığı için satın almadım ama kokusunu çok özlediğim zaman tekrar parfüm koleksiyonumda yerini alacak bir ürün.
 11.  RED DELICIOUS; doğru karar vermeyerek BE DELICIOUS parfümüne alternatif olarak satın aldım. Ancak, kokusu tenime hiç yakılmadı, ağır geldi ve kullanamadım.
 12.  CALVIN KLEIN ‘BEAUTY’; yoğun bir yasemin çiçeği kokusuna sahip bir parfüm. Benim yaşıma ağır geldiğini düşündüğüm için anneme hediye ettim. Normalde yasemin çiçeği kokusunu severim ancak parfümde tek baskın koku olduğu zaman ağır olduğunu düşünüyorum.

Ürünler:

JIL SANDER Sun
Cerrutti 1881
DKNY Pure
NINA RICCI Nina
TOMMY HILFIGER Tommy Girl
CALVIN KLEIN Down Town
AURA by Swarovski
ESCADA Signature
CLINIQUE Happy For Men

Videomu  izlemeyi unutmayın.

Tshirt: Vero Moda
Ruj: Chanel rouge allure velvet (43 la favorite)
Oje: CND Vinylux 154 Tropix

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *