Alışveriş

Parfüm Nasıl Seçilir? Sahte Parfüm Nasıl Anlaşılır?

By  | 

Geçtiğimiz haftalarda Twitter üzerinden ’’ Bir parfümden beklentiniz nedir? ’’ diye sormuştum. Sizlerden gelen cevaplar üzerine Parfüm seçimi videosunu hazırlamak istedim. Parfümlerin kalıcılığından sahte parfümün nasıl anlaşılacağına kadar pek çok konuya değindim. Umarım keyifle izlersiniz.

Parfüm Nasıl Seçilir?

Öncelikle denemek istediğiniz parfümü 15 cm uzaklıktan sıkıp 30 saniye kadar beklemeniz gerekir. Böylece parfümün içerisindeki alkolün uçmasına zaman vermiş olacaksınız. Kağıdı koklarken burnunuza çok fazla yaklaştırmamanız gün boyu deneyeceğiniz diğer kokuları iyi ayırt edebilmek için önemli. Bir parfümü kağıda sıktığınız ilk anlarda en güçlü kokuyu yani üst notaları duyarsınız. Kokuyu sıktığınız kağıdı gün boyu muhafaza edip günün farklı zamanlarında koklamanız orta ve alt notaları almanıza yardımcı olacaktır. En doğru kokuya karar verirken orta ve alt notalar önemli. Eğer kokuları cildinizde denemek istiyorsanız mutlaka parfümü sıktıktan sonra kurumasını beklemelisiniz.
Bilinenin aksine parfümlerin kokularını daha iyi anlamak için bir kokudan diğerine geçerken arada kahve çekirdeği koklamak doğru bir yöntem değil. Çünkü parfümeride bulunan yoğun parfüm kokularıyla kahve kokusunun karışması yoğun bir koklama eylemine neden oluyor. Bunun yerine açık havada kısa bir süre burnunuzu dinlendirmeniz yeni bir kokuyu koklamadan önce en doğru hamle olacaktır.

Parfümün Nasıl Kalıcı Olur?

Yağlı ve kuru cilt tiplerine göre parfümlerin kalıcılığı değişiyor olsa da parfümün kalıcılığı içindeki esans yoğunluğu ile ilgilidir. Bir parfümün içindeki esans oranı ne kadar artarsa fiyatı da o kadar yüksektir. %20 ila %40 esans yoğunluğuna sahip parfümler yani ‘’perfume’’ 6 ila 8 saat kadar kalıcıdır.
Eau de toilette %7 ila %15 yoğunluğa sahip, 2-3 saat kadar kalıcı, hassas ciltler için uygun. Eğer cildiniz yağlıysa parfümünüz 6 saate kadar kalıcılığını korurken kuru cilde sahipseniz bu süre daha az olacaktır. Parfümünüzün kalıcılığını artırmak için parfümü sıkmadan önce kokusuz bir nemlendirici sürebilirsiniz.
Parfümü gelişigüzel sıkarsanız kalıcılığını sağlamanız zorlaşacaktır. Kokunun kalıcılığını sağlamak için önemli nokta vücudunuzda kan dolaşımının yoğun olduğu dirseklerin iç kısmı, bileklerin iç kısmı gibi bölgeler… Kulak arkası ise parfüm sıkmak için yanlış bir bölge. Kulağımızın alt kısmından boynumuza doğru olan kısma parfümü sıkmak doğru olacaktır.
Yoğun alkollü bir parfümü saçlarınıza sıkmak saçlarınızı kurutacağından, parfümü öncelikle tarağınıza sıkıp o tarakla saçlarınızı tararsanız koku gün boyunca saçınızda kalacaktır.

Sahte Parfüm Nasıl Anlaşılır?
Sahte parfümlerle ilgili son dönemlerde dolandırıcılıklar oluyor. İstanbul’un lüks semtlerinde bazı gençler havaalanlarında çalıştıklarını iddia ederek sahte parfümleri orijinalmiş gibi satmaya çalışıyorlar. Hiçbir freeshop çalışanı parfümleri sokakta satamaz. Bu konu aklınızda bulunsun…
Sahte parfümlerin renklerini gerçeğine benzetmek işin en zor kısımlarından biri. Bu yüzden orijinalliğinden şüphe ettiğiniz parfümü – eğer renkli bir parfümse – renk kıyaslaması yaparak kontrol edin. Zaten teninize sıktığınızda renk geçen parfüm mutlaka sahtedir.
Orijinal bir parfümün hem kutusu hem ambalajı kusursuzdur. Kutuda veya ambalajda hatalar varsa, üzerinde seri numarası bulunmuyorsa o parfümün orijinal olma ihtimali yoktur. Parfümlerin belirli bir fiyat standardı vardır. Eğer parfümü ortalamanın çok altında bir fiyata aldıysanız o parfüm sahtedir.

Parfümler hakkında uygulamalı olarak anlattığım her şeyi detaylı izleyebilir, en sevdiğiniz kokuları benimle paylaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=A3eP5UFUhSQ

Kazak: Zara
Ruj: Diego Dalla Palma

DEKOR
Kırmızı mumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *