Makyaj

Emzirme Hikayem

By  | 

Doğum öncesinde kendi araştırmalarım ve arkadaşlarımın deneyimleri ile emzirme hikâyeleri okudum ve dinledim ama olumlu hikâyelerin yanı sıra olumsuz olanları da duymak üzücü olabiliyor. Bu konuda tabi ki annelerin hikâyelerini bilmek önemli ama mümkün olduğunca etkilenmeden sadece bebeğinize konsantre olarak emzirme sürecine başlamanız çok önemli bir adım olacaktır.

Benim emzirme hikâyem de Melisa’yı hastanede ilk kucağıma alışımla birlikte başladı. Melisa’nın iştahlı olması benim en büyük avantajım oldu. Melisa da bu anlamda bana çok yardımcı oldu ve benim emzirme hikâyem kızımın sayesinde pozitif başladı. Hastanede 1 gün geçirdikten sonra eve geldiğimizde aslında bende kendimi daha rahat hissettiğim için emzirmeyi de sevmeye başladım. Bir de emzirme süreci anne ile bebeği arasındaki duygusal bağı güçlendiren bir olay… Ben de bu süreci hastaneden sonra evime geldiğim andan itibaren çok daha fazla severek geçirmeye başladım.

Emzirmeye başladığınız andan itibaren sütünüzün yetmediğini düşünmeyin ve mutlaka emzirmeye devam edin. Emzirmeye devam ettikçe sütünüz de artacaktır. İlk adım olarak pozitif duygularla bebeğinizi emzirmeyi her zaman aklınızda tutmalısınız. Sütünüzü arttırmak için ya da emzirme sürecini kolaylaştırmak için destek ürünler kullanabilirsiniz. Bunlar için asla vicdan azabı duymadan bebeğinizi beslemeye devam edin. Bol bol emzirin, böylece sütünüzde daha çok gelecektir. Ben de bebeğime saat aralığı belirlemeden ne zaman isterse emzirmeye çalıştım.

Emzirme dönemimi daha rahat geçirebilmek için bazı ürünler kullandım.

Avent Göğüs Ucu Kremi

İlk sırada bahsetmek istediğim bu krem, meme ucunu yumuşatarak tahriş olmasını engelleyen saf Lanolin içeren bir yapıda. Ben hamileliğimin 7. Ayından itibaren kullanmaya başladım ve çok da faydasını gördüm. Bu krem göğüs uçlarını yumuşatırken, emzirme sırasında oluşan tahrişi de hızla tedavi ediyor.

Kelebek Göğüs Ucu Koruyucular

Emzirmeye başladığım ilk zamanlarda göğüs ucunu korumak için anne göğsüne göre üretilen ve bebeğin de memeyi kavramasını kolaylaştıran koruyuculardan kullandım. Göğsünüzde yara olduğunda bu koruyucuları kullanarak meme ucunun iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

Göğüs Kalkanı

Yeni doğum yapan annelerin alması gereken bir diğer ürün de göğüs kalkanı… Açık ve kapalı kapakları bulunuyor ve bunlarla emzirme sonrasında meme ucunu koruyabilirsiniz. Ayrıca göğsünüzdeki fazla sütünde aktığı zaman iç çamaşırınıza bulaşmasını önleyebilirsiniz. Meme ucu yara olduğunda da açık kapağını kullandım, kremi sürdükten sonra kullanıyordum. Göğüs kalkanının etrafı hava alabilir yapıda olduğu için de derinin iyileşme sürecini hızlandırdığını söyleyebilirim. Birçok arkadaşıma göre bu acılı ilk emzirme sürecimi göğüs kalkanı, koruyucu krem kullandığım için daha hızlı atlattım.

Emzirmenin 2. haftasından itibaren doktorumun da tavsiyesi ile sütümü sağmaya başladım. Kendi adıma sütümü sağmanın çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim. İlk haftalar süt yoğun olduğu için fazla sütü sağarak saklamak doğru bir adım oluyor. İlk zamanlar bebeklerin de çene kasları çok gelişmediği için göğüste ki sütü tamamen çekemiyorlar, bu nedenle fazla sütü pompa yardımıyla çekmeniz gerekiyor. Sütünüzü sağarak hem en değerli sütü saklayabiliyorsunuz hem de göğsünüzdeki fazla sütü çekip kendiniz rahatlatabiliyorsunuz. Bir de en önemli nokta, göğsünüzdeki süt boşaldıkça yeni süt üretimi arttığı için fazla sütü sağmak gerekiyor. Pompa ile sağım yaptıkça dolaylı olarak süt artışını tetikleyebilirsiniz. Süt sağmanın bir diğer faydası da yorgun olduğunuzda ya da dışarda işiniz olduğunda sütünüzü eşinizin ya da bir yakınınızın bebeğinize vermesini sağlayabilirsiniz.

Sütümü sağmak için Avent’in elektronik pompasını tercih ettim. Pratik ve kullanımı rahat bir ürün olduğu için emzirme sürecimi de kolaylaştırdı. Süt sağma pompasının saklama kapları da ek olarak alınabiliyor.  Bu kaplarda sütünüzü güvenle buzdolabında saklayabilirsiniz.

Benim emzirme hikâyem böyleydi… Sizler de emzirme sürecinizi paylaşmak isterseniz, yorum olarak yazabilirsiniz.

Emzirme hikâyem videomu da izlemeyi unutmayın.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *