Makyaj

Cilt Lekeleri

By  | 

Kadınlarbilir.com için özel hazırladığım “Cilt Lekeleri Nasıl Kapatılır?” videomla ten makyajı önerilerimi paylaştım. Sivilce, güneş ve hamilelik lekeleri ile ciltteki kızarıklıklar için izleyebileceğiniz adımları detaylarıyla videomda bulabilirsiniz.

Cilt lekelerini kapatmaya başlarken;

İlk adım olarak cildinizdeki lekelerin çoğalmasını önlemek için cildinize uygun bir güneş koruyucu kullanmak en doğrusu olacaktır. Özellikle yaz aylarında cildin lekelere açık halde olduğunu unutmayalım.

Ayrıca, her zaman kullandığınız bir makyaj altı bazınız varsa ilk adımda bu bazı kullanarak da başlayabilirsiniz.

Cilt lekelerini kapatmaya çalışırken yaygın yapılan bir yanlışı da belirtmek gerekir. Bu yanlış da sadece fondöten kullanarak lekeleri kapatmaya çalışmaktır. Kat kat fondöten kullanmak lekeleri kapatmak yerine cildi yorgun gösterir ve ağır makyaj görüntüsüne yol açar. Hem doğal bir cilt görünümü hem de lekelerin kapanmasını amaçlıyorsak doğru adımlarla fondöten ve kapatıcı kullanmak gerekir.

En az ürünle en etkili sonucu alabilmek için ilk adımda güneş koruyucu ya da makyaj bazı kullandıktan sonra fondöten uygulamasına geçilmelidir. Ben videomda fondöteni dağıtmak için sünger tercih ettim çünkü lekeleri kapatmak için tampon hareketler yapmanızı sağlayan ürünler daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Unutmamanız gereken bir nokta, fondötenden sonra kapatıcıyı uygulamaktır. Fondöten öncesinde kapatıcı sürdüğünüzde, fondöteni dağıtırken kapatıcı da dağılacağı için yeniden kapatıcı uygulamanız gerekir. Tekrar tekrar kapatıcı uygulamak yerine fondötenden sonra kapatıcıyı lekeli bölgeler üzerine uygulamak daha iyi sonuç almanızı ve doğal bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Kapatıcı Seçimi

Fondöteni cildinizle aynı ton seçtiğiniz gibi kapatıcının da cildinizle aynı tonda olmasına dikkat etmelisiniz. Daha açık tonda uygulanan kapatıcılar cilt lekelerinin daha fazla öne çıkmasına yol açar. Hafif sivilce ve güneş lekelerini kapatmak için cildinizle aynı tonda bir kapatıcı kullanmanız en doğrusu olacaktır.

Lekeler çok koyu ise cildinizden 1 ya da 2 ton açık bir kapatıcı tercih edilebilir. Eğer çok daha açık tonda kapatıcı kullanırsanız koyu lekelerin kızarık ve daha belirgin görünmesine yol açabilirsiniz.

Cildinizde sivilce ve akne problemi varsa kullandığınız kapatıcı sıkmalı ambalaj yerine fırçalıysa; fırçayı sivilcelerinizin üzerine uygulamak bakterinin yayılmasına yol açabilir. Fırçadaki ürünü elinizin üzerine alarak ince uçlu bir makyaj fırçası yardımıyla sivilce lekelerinizin üzerine uygulamanızı öneririm.

Fondötenden sonra kapatıcıyı uygularken sadece lekenin üzerine ürünü uygulamanız yeterlidir. Daha geniş alana kapatıcı uygulamadığınıza emin olmak için ince uçlu fırça kullanmanız bu noktada pratik olacaktır. Kapatıcıyı lekelerin üzerine uyguladıktan sonra sadece parmak ucunuzu kullanarak tampon hareketle ve parmağınızın ısısı ile ürünün hafifçe dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Renk düzenleyici palet kullanmak isterseniz; özellikle sivilce kızarıklığını kapatmak için yeşil renk kapatıcıyı eyeliner fırçası ile sivilcenin üzerine uygulayabilirsiniz. Koyu renk güneş lekeleri için de renk düzenleyici paletteki somon ya da sarı rengi kullanabilirsiniz.

Cilt lekelerini kapatırken son adım olarak da sabitleyici şeffaf pudra ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kapatıcıyı sabitlemek için pudradan az miktarda alıp sadece kapatıcı uyguladığınız bölgelere küçük bir karıştırma fırçası ile pudrayı dağıtabilirsiniz.

Hamilelik döneminde oluşan geniş alana yayılabilen cilt lekelerini kapatmak için ince formlu fondöten ve kapatıcı yerine tam kapatıcılık sağlayan fondötenleri kullanmak ve gerekirse cildinizle aynı renkte kapatıcı ile bölgesel uygulama yapmak daha doğru olacaktır.

Tshirt: H&M
Saç Bandı: H&M
Oje: Golden Rose
Ruj: H&M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *