Bakım

Diş Beyazlatma Yöntemleri

By  | 

Hepimizin genetik faktörlerin de etkisiyle kendimize has bir diş rengi var. Yediklerimiz ve içtiklerimiz özellikle çay, kahve ve sigara gibi sürekli alışkanlıklarımız ve düzenli ağız bakımı yaptırmamamız varolan diş rengimizi olduğundan çok daha sarı görünmesine neden olabilir.

Çoğumuzun merak ettiği diş beyazlatma yöntemleri ile ilgili deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Dişlerimizin daha beyaz görünmesini sağlamak için belli başlı yöntemler var;

Diş Beyazlatma Yöntemleri

1. Doğal Diş Beyazlatma

Evde uygulayabileceğimiz yöntemler. En bilineni ise limon ve karbonat ikilisi

Karbonat özellikle diş beyazlatma için çokça kullanılan b

ir madde hatta kullandığımız birçok diş macununun içerisinde de karbonat mevcut fakat inceltilmiş ve dişlere zarar vermeyecek oranda.

Doktorlar limon ve karbonat ikilisinin hergün kullanılmasının diş minelerine zarar verebileceğini söylüyorlar bu nedenle bu uygulamayı yapacaksanız sadece haftada 1 gün diş etlerinize hiç bir şekilde değdirmeyecek şekilde çok hafifçe uygulayabilirsiniz. Çünkü limon sitrik asit içeriğinden diş etlerinizi yakabilir ve kanatabilir. Bunun yanı sıra bu uygulamayı yaptıktan sonra mutlaka dişlerinizi diş macununuz ile bir kez daha fırçalamalısınız çünkü limon doğal meyve şekeri bulundurduğundan dişlerinizin çabuk çürümesine neden olabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Muz kabuğuyla dişleri ovmak ise son zamanlarda oldukça popüler olan bir yöntem. Bu yöntemin doğruluğla ilgili araştırma yaptığımda aldığım sonuç; muz’un yüksek oranda potasyum içerdiğinden diş üzerindeki lekeleri çıkarabileceğini ancak beyazlatma adına bir faydasını olmadığını öğrendim. Yinede dişlere zararı olan bir uygulama olmadığı için denemekten zarar gelmez 🙂 Aynı şekilde portakal ve mandalina kabuğuyla da dişlerinizi ovabilirsiniz.

2. Beyazlatıcı Diş Macunları

Diş macunlarının günde en fazla 3 kere’den fazla kullanılmadıkça dişlerinize ve diş etlerinize herhangi bir zararı olmaz. Beyazlattığını düşündüğünüz ve severek kullandığınız diş macununuzu gönül rahatlığıyla haftanın her günü kullanabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

3. Ev Tipi Diş Beyazlatma Kitleri

Bunlar kendi içinde ikiye ayrılıyor kimisini direkt olarak ağzınıza takıp bekleyebiliyorsunuz kimisi de kalıbı ve jeli bir ayrı bir kutuda çıkıyor ve siz belirtilen oran kadar jeli kalıbın içerisinde döküyorsunuz. Doğal yöntemler ve diş macunlarından sonuç alamadıysanız profesyonel beyazlatmaya geçmeden son adım olarak, ev tipi diş beyazlatma setlerine bir şans verebilirsiniz.

4. Profesyonel Diş Beyazlatma

Bunlardan ilki ”Home Bleeching” yani ev tipi beyazlatma, eğer diş hekiminiz bu yöntemi uygun bulursa ağzınızın kalbını aldıktan sonra size kalıbınızı ve kalıbın içine dökeceğiniz jeli veriyor ve siz de evinizde diş hekiminizin önerdiği oranda ve günde bu uygulamayı yapıyorsunuz. Diğer bir yöntem ise ”Office Bleeching” yani ofis tipi beyazlatma bu yönteme ofis tipi denilmesinin nedeni 45 dakika süren tek seferde sonuç alınabilen bir işlem olması yani öğle yemeğinizde bile gidip yaptırabilirsiniz 🙂 Ancak belirtmek isterim ki diş hekimleri tarafından uygulanan profesyonel beyazlatma yöntemleri diğer yöntemlere göre en maliyetli olanları.

Herkese sağlıklı ve bembeyaz gülüşler dilerim 🙂

Gömlek: Gap
Bileklik: Nike Fuelband
Oje: Sally Hanson Hard As Nails xtreme wear – 61 Grey Area
Ruj: MAC Velvet Teddy

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *