Bakım

Hassas Ciltler İçin Ürün Seçimi

By  | 

Kozmetik ürünler, soğuk hava, güneş ışınları derken hassas ciltleri birçok dış etkene karşı ekstra korumak gerekiyor. Koruma ve bakım yaparken de çok dikkatli olmak lazım, çünkü yanlış ürün seçimi ile cildinizi çabucak tahriş edebilirsiniz.

Diğer cilt tiplerine göre hassas cildi olanlar alerjiye daha yatkındır ve bu nedenle de bakım ve kozmetik ürünü seçerken içeriğine çok dikkat etmek gerekir. Yaygın olarak ürünün içeriğindeki parfüm, renklendiriciler ve koruyucular cilt duvarına zarar verebilir, bu durum tabi hassas ciltler için anında reaksiyona yol açar. Önemli olan, cildinizi iyi tanımak ve hipoalerjenik ürünlerden vazgeçmemenizdir.  Çok duyarlı, toleransı düşük olan ciltlerde başka sağlık problemleri de olabilir bu nedenle dermatoloğa gitmek en doğrusu olur.

Temel olarak, günlük cilt temizliğinde adımlar;

  • Hassas ciltlere uygun olan köpük temizleyici kullanmak,
  • Hipoalerjenik, alkolsüz, cildi yatıştırıcı tonik tercih etmek,
  • Parfümsüz, hipoalerjenik nemlendiriciyi sabah-akşam sürmek gerekir.

Hassas ciltlere ürün seçerken bilmeniz gerekenler;

Ürün içeriği: Bazı koruyucular, boya ve deterjan katkıları hassas ciltlerde reaksiyona yol açıyor. İçeriğinde Alpha Hydroxy, Formaldehyde olan ürünlerin hassas ciltleri olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu noktada, mümkün olduğunca doğal içeriği olan ve kimyasal seviyesi en az olan ürünleri tercih ederek, cildinizi korumalısınız.

Salicylic Acid: Özellikle akneli ciltlere uygun ürünlerde Salisilik asit bulunur. Hassas ve akneli cildiniz varsa Salisilik asit olan ürünlerden uzak durmalısınız. Salisilik asit, cildi kurutarak pul pul dökülmelere yol açar. Akneleri kurutmak için doğru bir kullanım olsa da, hassas ciltler için faydasından çok zararı olur. Hassas ve akneli cildi tedavi etmek için öncelikle dermatolog yardımı almanız, ve yalnızca hassas ciltlere uygun ürünleri kullanmanız gerekir.

Ürünleri Kullanım Sıklığı: Cildi çok sık yıkamak, derinin doğal koruyucu tabakasını da yıkayıp atmak demektir. Hassas ciltler için, sabahları çok hafif yapılı köpük temizleyici kullanmak yeterlidir. Makyaj yapanlar için, akşamları susuz makyaj çıkarıcı losyonları kullanmak da cildi tahriş etmemek için kullanılabilir. Ayrıca, çok sık makyaj yapmaktan kaçınarak, cildinizin günlük bakımına düzenli devam etmelisiniz.

 

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *