Diğer

BU MARKETTE, SIRA, KASA VE KASİYER YOK!

By  | 

Bekleme sırası, kasa ve kasiyeri olmayan, yapay zeka ve kameralar ile aldığınız ürünleri takip eden marketten alışveriş yaptım. Evet tam olarak; BU MARKETTE, SIRA, KASA VE KASİYER YOK!
Daha sonra oradan çıkıp yolda karşılaştığım robot baristalı kahve dükkanından kahve aldım.
Ben çok eğlendim, umarım sizlerde keyifle izlersiniz.

Uzun zamandır denemek istediğim ve son derece keyif aldığım bir deneyim; Amazon Go!
Öncelikli olarak bu marketten alışveriş yapabilmeniz için Amazon Go uygulamasını telefonunuza indirmeniz ve ardından barkod oluşturmanız gerekiyor. Sonraki aşamada ise uygulamadaki barkodu giriş esnasında turnikede barkod okuyucusuna taratıyorsunuz ve ardından alışverişinize başlıyorsunuz. Markete girdiğiniz andan itibaren bir takım sensörler çalışmaya başlıyor. Kameralar size ve reyonlardan aldığınız ürünlere odaklanıp sizin her hareketinizi takip ediyor. Siz reyondan ürün aldığınızda yapay zeka sepetinize ekliyor, ürünü reyona bıraktığınızda ise sepetinizden ürünü çıkarıyor. Poşetinize eklediğiniz ürünler ile marketten çıktığınızda ise sepetinizde bulunan ürünlerin satışı onaylanıyor. Enteresan bir şekilde sanki ödeme yapmadan marketten çıkmışsınız hissi yaratıyor. Markette yalnızca reyonları düzenlemeleri ile görevlendirilmiş kişiler ve olası bir sorun ile karşılaşmanız durumunda kapıda bekleyen bir de güvenlik görevlisi çalışıyor ve ne kasiyer ne kasa ne de beklediğiniz o uzun sıralar bulunmuyor.
Oldukça etkilendiğim ve keyif aldığım Amazon Go alışverişimden sonra çalışan insanların bulunmadığı Robotic Coffeebar’a yöneldim ve robot baristadan kahve aldım. Kahveciye girdiğinizde sizi karşılayan digital ekrandan dilediğiniz kahveyi seçiyorsunuz ve karşılığında bir kod alıyorsunuz. Kahvenizi hazırlaması için robot baristanın bulunduğu yerdeki dijital ekrana kodunuzu giriyorsunuz ve robot barista size kahvenizi hazırlıyor.
Eğer yolunuz New York’a veya San Francisco’ya düşerse kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *