Diğer

Videolarımı Nasıl Hazırlıyorum?

By  | 

Sık aldığım yorumların başında hangi ekipmanları kullandığım ve videolarımı nasıl hazırladığım geliyor. Detaylı olarak anlatmaya çalışacağım. Kamera olarak tercihim dijital tek mercek aynalı kameralar (DSLR) çoğunlukla aşağıdaki kameraları hem video hem de fotoğraf çekmek için kullanıyorum;

Canon EOS  Canon EOS M

Ufak, taşınabilir ve pratik bir DSLR. Çoğunlukla videolar için kullansam da 650D ile aynı işlemciye sahip. Bir çok teknoloji marketinde bulunabiliyor ve bende avantajlı bir kampanya ile almıştım.

Kullandığım Lensler:

  • EF-M 22mm 1.2 STM
  • EF-M 1.3 – 5.6 IS STM

 

Canon 650D

eos650dKendinize çevirebildiğiniz ekranıyla oldukça kullanışlı, EOS M’e göre biraz daha büyük ama güzel görüntü veren bir DSLR.

Kullandığım Lensler:

  • EF-S 18-55mm 1.3 – 5.6 IS II
  • EF 50mm f/1.4 USM

 

DSLR ile video çekmenin avantajları; film görüntüsünü yakalayabilmek, derinliği güzel göstermesi ve farklı lensleri kullanabilme imkanı. En büyük dezavantajı ise netlik ayarında bulunuyor. Eğer otomatik netlik ayarını seçerseniz çoğunlukla lens gürültüsü ve netliğin çok geç sağlanması sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için DSLR zor bir seçenek olabilir. O nedenle netlik derdi olmayan video kameraları veya yeni nesil cep telefonlarını kullanabilirsiniz.

Montaj

Videolarımı HD (1080P) olarak  kaydettikten sonra sıra geldi bu görüntüleri montajlamaya… Videoların kurgusu, yani montajıyla ilgili kullanabileceğiniz çok farlı ücretli, ücretsiz yazılımlar mevcut. Burada en kolay kullanabildiğiniz yazılımı seçmenizde fayda var. Çoğunun ücretsiz deneme sürümleri var. Hepsini bu şekilde deneyip ücretli veya ücretsiz olanlar arasında karar vermenizde fayda var. Ben Adobe Premiere kullanıyorum.

Işık

Gün ışığını ne kadar kullanabilirseniz o kadar iyi bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer gün ışığı yetersiz ise benim tercih ettiğim lambalar beyaz renkli olanlar (Kutularında 5500 yazar).

 

 

 

8 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *