Etiket

Soru Cevap: Sosyal Medya, Youtube, Beni Tanıyın

By  | 

Sosyal medya üzerinden bana göndermiş olduğunuz sorular içinden seçtiklerimi soru cevap videosunda cevapladım;

 1. Vazgeçemeyeceğiniz makyaj malzemeleriniz nelerdir?

Sanıyorum ki hiçbir makyaj malzememden vazgeçemem ama en önemlileri; maskara, ruj ve transparan pudra…

 1. Youtube’da takipçilerimizi nasıl arttırabiliriz?

Bu soru için söyleyebileceğim ilk ve en önemli şey tabi ki kendin olman ve gerçekten video çekerken keyif alman… Keyif alarak video çekersen, seni izleyenlere de o enerjiyi yansıtmış olursun, çünkü insanlar için bu çok önemli bir faktör. Bunun yanı sıra teknik detaylar da tabi ki çok önemli… Videonun ışığından, sesinden ve görüntüsünden emin değilsen videoyu yüklemek için acele etme. Öncelikle teknik detaylarını kuvvetlendirmek ve daha sonra videolarını geliştirerek yüklemek senin için daha doğru olacaktır. Son olarak, tabi ki özgün içerik üretmek, farklılaşmak çok önemli… Bunun için yurtdışındaki Youtuber’ları takip etmeni ve İngilizce makaleler okumanı tavsiye ederim. Hem İngilizceni pekiştirmiş, hem de ilham almış olursun.

 1. Sivilceler önerebileceğiniz yöntem nedir?

Sivilceler için ben öncelikle eczanelerde satılan dermo-kozmetik ürünleri öneriyorum. Akneli ciltler için özel üretilmiş ürünleri tavsiye ediyorum ama cildinde ciddi bir akne problemi varsa, dermatoloğa görünmen gerekir. Daha hafif bir akne problemin varsa, dermo-kozmetik ürünleri kullanıp, arzu edersen de haftada 1 kez doğal kil maskesini sivilcelerinin üzerine uygulayabilirsin.

 1. Allıkların kusmadan daha uzun süre nasıl dayanabilecekleri?

Benim önerim, makyaj öncesinde baz kullanman yönünde olacaktır. Eğer cildin yağlıysa ya da karmaysa fondöten uyguladıktan sonra cildine transparan pudra sürüp, onun üstüne de allık uygulaman gerekir. Allığı sürerken de, ürünü önce tampon hareketle yanağa uygulayıp, daha sonra dairesel hareketlerle hafifçe dağıtmak allığın kalıcılığını arttıracaktır.

 1. Mavi gözlü olarak makyajda sorun yaşadın mı? Sorun yaşadıysan da, mavi gözlüler için makyaj tavsiyelerin neler?

Mavi gözlü olmak güzel gibi görünse dezavantajları da var. Makyajında dışında güneşe bakamam hemen gözlerim sulanır.  Bir taraftan da tabi mavi göze makyaj uydurmak konusunun zorluğuna da katılıyorum.  Ben daha çok kahve, toprak ve şeftali tonlarını tercih ediyorum. Renkli farlar, kalemler sürdüğümde her seferinde bu hiç olmadı diyip, silip tekrar kahve ya da şeftali tonlarını sürüyorum. Benim tavsiyem yine o yönde olacak ama yine de farklı renkleri denemekten kaçınmayın.

 1. Şu ana kadar hangi ülkelere gittin?

Yunanistan, Fransa, İspanya, Hollanda, İtalya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Maldivler, Tayland, Singapur, Amerika’da California ve New York eyaletlerine gittim.

 1. Saçların gerçekten de sarı mı?

Saçlarım küçükken sarıydı birçok çocukta olduğu gibi ama yaşım büyüdükçe benim de saç rengim koyulaştı ve doğal rengim koyu küllü kumral.

 1. Çocuğunuz var mı? Makyaj yapmaya kaç yaşında başladın? Makyaja kaç yaşında başlanması gerektiğini düşünüyorsun?

Henüz çocuğum yok ama evet düşünüyorum. Ben 18 yaşımda makyaj yapmaya başladım, çünkü iş hayatına 18 yaşındayken başladım. Bana kalırsa, makyaja başlama yaşı kendinizi ne zaman hazır hissettiğinizle ve ailenizin size müsaade etmesiyle doğru orantılı… Ama birden bire ağır makyaja başlamak yerine, hafif hafif başlayıp yaşınız ilerledikçe daha detaylı makyajlara da geçebilirsiniz.

 1. Youtube’a başlama sebebiniz nedir?

Uzun yıllar dijital pazarlama sektöründe çalıştıktan sonra, artık kendi işimi yapmaya karar vermiştim ve bunun üzerine yine dijital pazarlama ile ilgili bir web sitesi açtım, ismi de tıklamasyon.com. Yazıları ben yazmıyordum ama serbest yazarlara yazdırıyordum. Fakat site devam ederken anladım ki tam olarak istediğim bu değildi… Daha çok geçmiş hayatımdaki iş deneyimlerim, hobilerim ve dijital pazarlamayı birleştirebileceğim bir iş istiyordum. Bunun üzerine aklımda blog fikri oluştu. Eşime de bu fikirden bahsettiğimde blog yerine vlog yapmalısın dedi ve bunun üzerine Youtube’a başladım.

 1. En temel makyaj malzemelerin neler?

Fondöten, allık, maskara ve ruj

 1. Kaç Yaşındasınız? Doğum gününüz ne zaman? Bir markadan tüm kıyafetlerinizi alacak olsanız bu marka hangisi olurdu?

28 yaşındayım doğum günüm de 30 Ekim… İkinci sorunsa aslında biraz karışık… Yani aslında marka kıyafetlere karşı çok fazla bir düşkünlüğüm yok, ama tüm kıyafetlerim tek bir yerden olsa, her şeyi bulabileceğim bir mağaza olurdu diye düşündüm. Bu yönde de aklıma ilk gelen H&M oldu.

 1. Sabah uyandığında daha dinç görünmek için yüzüne uyguladığın bir formül var mı?

Zaten sabah kalktığımda tek düşündüğüm şey cildimi buz gibi su ile yıkayıp hemen akabinde kahvaltıya oturmak.

 1. Youtube kanalı açmak istiyorum ancak videolarımın izlenmemesinden çekiniyorum bu konuda önerileriniz neler?

Nasıl bir Youtube kanalı yapmak istediğini tam olarak bilmiyorum ama eğer amacın makyaj kanalı yapmaksa, şu an ki yaşın bunun için erken olabilir. Benim sana tavsiyem, eğer videolarının izlenmesini istiyorsan, hem kendi yaşına uygun, hem de gerçekten severek yaptığın hobilerinle ilgili videolar çekmelisin.

 1. Genç takipçilerinize önerebileceğiniz makyaj tavsiyeleri, ufak tüyolar ve ya mesajlar nelerdir? Nasıl makyaj yapmamız gerekir?

Genç takipçilerime makyajla ilgili verebileceğim en önemli tüyo, lütfen gencecik cildinizi makyajla kapatmayın. Makyajla amacımız güzelliği kapatmak değil, aksine var olan güzelliği ön plana çıkartmak. Her zaman söylüyorum, genç yaşta eğer ihtiyacınız yoksa çok fazla ürün kullanmayın. Sadece hafif bir allık, çok hafif bir maskara ve renkli bir dudak nemlendiricisi olabilir. Zaten yaşınız ilerledikçe makyaj yapacaksınız ama şimdiden makyaj malzemelerini ve cilt bakım ürünlerinizi doğal içerikli ürünlerden tercih etmenizi öneririm.

 1. Takipçilerinin bilmediği bir sırrı bizimle paylaşır mısın?

Takipçilerimin bilmediği bir sırrım aslında var. Bir kulağım diğerinden daha büyük ama hangisi olduğunu söylemeyeceğim 🙂 Instagramdaki eski fotoğraflarımdan takipçilerim bulabilirler…

Kazak: GAP
Ruj: Chanel Rouge Coco 49 Liaison + MAC Boldy Bare Dudak Kalemi
Oje: Maybelline ColorShow 150
Bileklik: Nike Fuelband

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *