Diğer

BAMBAŞKA BİRİ OLDUM 👁😱, İŞ GÖRÜŞMESİNE GİTTİM!

By  | 

Saçımdan, göz rengime, kıyafetlerimden makyajıma tamamen farklı biri oldum ve bu halde iş görüşmesine giderek arkadaşlarımı kandırmaya çalıştım. Siz nasıl buldunuz? Umarım BAMBAŞKA BİRİ OLDUM videomu keyifle izlersiniz!

Aslında bu videomun ilk çıkış noktası lens ile makyaj yapacaktım; ancak bir değişim söz konusu olunca kılık da mı değiştirsem deyip, ofisteki arkadaşlarımı trollemeye karar verdim. Biraz tenimi koyulaştıracağım, peruk takacağım, lens takacağım. Bende lens çok değişik duruyor çünkü sizler de beni hep mavi gözle görmeye alışık olduğunuz için yıllardır muhtemelen size de değişik gelecek. İş görüşmesi ile alakalı tecrübelerin ile video yapar mısın? diye çok fazla yorum geliyordu. Naçizane verebileceğim en güzel tavsiye; yıllardır iki tarafta da bulunduğum için söylüyorum.

1- Gerçekten kendiniz olun.
Heyecanlı olacağınızı az çok tahmin ediyorum, bu çok normal. Sonuçta hiç tanımadığınız bir yere iş görüşmesine gidiyorsunuz… Bazen ne yazık ki stres mülakatları gerçekten çok değişik oluyor. Çünkü normal bir iş görüşmesinden çok farklıdır stres mülakatları. Benim başımdan geçen bir mülakat hikayemi anlatmak istiyorum size, mülakat gittim, önce normal konular konuşuldu nerelerde çalıştın, ne mezunusun… Klasik şeyler. Sonra birden bire ingilizce konuşmaya başladı. İşte stres mülakatının başladığı nokta burası. Hiç beklemiyorsunuz tabi ki. Önceden İngilizce mülakat olacağını bilseniz… Psikolojik olarak kendinizi hazırlarsınız ve belki hatta önden de çalışırsınız. Sonuçta her gün İngilizce konuşmadığımız için çok fazla konuşma pratiğimiz olmayabilir. Neyse, onu atlattım bir şekilde. Tabi ki çok heyecanlandım, beklemediğim bir şeydi. Sonra Türkçe’ye dönerek ailemi sormaya başladı. Sonra bana, “Ablanız ne iş yapıyor, evli mi?” dedi. Ben de evet dedim. “Aşk evliliği mi yaptı?” dedi. Evet diye cevaplar veriyorum; ama şaşkınlık içindeyim. Neden böyle sorular soruyor ki diye bir yandan da düşünmeden edemiyorum. Hiç beklemediğim bir soru. Ne evliliği yapmış olabilir? İşte strese girdiğiniz nokta burası yani. Sizin orada yüzünüz değiştiğinde, ne demek istediniz? Sinirlenecek misiniz? onları ölçmeye çalışıyor. Bence dünyanın en gereksiz görüşme tarzı. Bir insanı strese sokmak ve o stres ile nasıl mücadele etmek fikir olarak iyi olabilir; ama uygulamada çok yanlış.

2- Rahat olun, asla dünyanın sonu değil.
3- Tabii ki dürüst olun.
Bir tane de öyle bir iş görüşme tecrübem vardı benim. İlk reklam ajansı tecrübem. Okuldan daha yeni mezun olmuştum, bir dijital reklam ajansına başvurdum. Ajansın sahibi benimle görüşmek istedi. Girdik odaya, ben tabi ki daha yeni mezun olmuşum. O ajans jargonuna hiç hakim değilim tabi ki. Bana dedi ki; “Wireframe ne? Biliyor musun?” Hayatımda ilk kez duyuyorum dedim. Bana bunun gibi en az 3 tane şey sordu çünkü kendi ajans jargonları. Ben ajansta çalışmadan o jargona nasıl hakim olabilirim? Ben hepsine hayır dedim. Bu kadar bilemediğim soruların üzerine birkaç gün içinde işe başladım ve üçüncü gün wireframe ne demekmiş öğrendim. Siz de dürüst olun. Hayır, ilk kez duydum hayatımda ama öğrenebilirim, öğrenmek isterim gibi istekli olduğunuzu gösterirseniz her zaman artı puan kazanırsınız. Her şeyi biliyorum, onu da yaparım, bunu da yaparım gibi bir tavır sergilerseniz o gerçekten inandırıcı olmuyor. Bilmemek ayıp değildir gerçekten. Öğrenmemek ayıptır.

Makyajımda ise, bronzer kullanarak yüzümü iyice koyulaştırdım, çünkü tanınmamak için bir hayli değişmem gerekti. Lenslerimi de takarak, koyu bir ten, kahverengi gözler, siyah farlar kullanarak, peruğumu da taktım. Tam bir esmer kadın oldum! Ama arkadaşlarımı kandıramadım sanırım, çünkü güldüğümde kendimi hemen ele veriyorum. Yaşadığımız o eğlenceli anları izlemek için sizi videoma bekliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *