Stil

100 TL’ye Pazardan Kıyafet Alışverişi

By  | 

Hepimiz güzel giyinmek, giydiklerimizin içinde kendimizi iyi hissetmek isteriz. Evet ama bunun için illaki yüzlerce lira kıyafete harcamak zorunda mıyız? Tabii ki hayır! Ben her zaman güzel giyinmenin parayla, lüks markalarla ilgisi olmadığını düşünenlerdenim. Buradan yola çıkarak da her yaştan kadın ve erkekler için faydalı olacağını düşündüğüm bir video hazırladım ve sadece 100 liraya pazardan giyindim. Umarım keyifle izlersiniz!

İşe önce bildiklerim dışında giyim ağırlıklı tezgahlar olan pazarları araştırarak, arkadaşlarıma sorarak başladım. Uzun zamandır methini duyduğum, mutlaka gitmen gerek dedikleri Bomonti Cuma Pazarı’na gitmeye karar verdim. Bu pazarda cuma günleri giyim, cumartesi organik gıda, pazar günleri de antika pazarı tezgahları kuruluyor.

Pazar alış verişinde altın kural erken saatte gitmek. O yüzden ben de erkenden kalktım ve öğleden önce pazardaydım. Tezgahlar çeşit çeşit kıyafetlerle dolu, esnaf birbiriyle şakalaşıyor, hemen yanınızda pazarlık konuşmaları işitmek mümkün 🙂

Tezgahlar arasında dolanırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Ben bir ara amacımdan çıkıp Melisa için bile bir şeyler bakmaya başladım. Çok güzel ve çok uygun fiyata bir kaç parça da ona aldım.

Alışverişime stilime uygun parçaları bulmakla devam ettim. Günlük stilime benzer şeyle bulmaya özen gösterdim. Bir jean pantolon buldum ki tam benlikti! Üzerine de lacivert renk, ince örgülü ve çok ünlü bir markanın ihracat fazlası bir bluzunu aldım. Bir de çok tatlı lila rengi, son zamanların trendi simli çoraplar aldım. Üçüne toplam 36 TL ödedim.

Alt ve üst giyim alışverişimi tamamladıktan sonra ayakkabı bakmaya başladım ama ayakkabı satan bir tezgah bulamadım açıkçası. Ancak eminim ki başka pazarlarda çok güzel ayakkabılar satan tezgahlar da var. Ayakkabı bulamayınca mont ve çanta arayışına giriştim. Çok sıcak kanlı ve tatlı bir satıcının tezgahında birbirinden güzel hem yeni hem de ikinci el montlar buldum. Aklımdaki tarza en uygun olacak bir trençkot tam karşımda duruyordu. Hemen denedim. Erkek bedeni olduğu için haliyle biraz büyük oldu ama over-size denen kavram sayesinde artık erkek kıyafetleri de bol, dökümlü duran kıyafetleri sevenler için bir seçenek. Camel markasına ait ikinci el, klasik bir parça olan trençkotumu da ufak bir pazarlık sonucu 55 lira gibi çok uygun bir fiyata aldım.

Geriye 14 liram kaldı. Kıyafetimi tamamlamak için de tek eksik bir çantaydı. Özellikle vintage parçaların olduğu bir tezgahı karıştırmaya başladım. Bulduğum iki çok şık ve trend model arasında kaldım ama hem kıyafetimle daha uyumlu olduğu için süet bordo omuzda ve elde clutch olarak kullanabileceğim bir çanta seçtim

Toplamda 100 lirayı aşmadan, tarzıma uygun çok güzel parçalar seçtim. Ülkemiz zaten tabiri caizse bir tekstil cenneti. Bir çok ünlü yabancı markaların üretimleri ülkemizde yapılıp ihraç fazlası ürünleri semt pazarlarında satışa çıkıyor. Kendi semtinizdeki pazarları özellikle de benim geldiğim bu Bomonti Pazarı’nı değerlendirin derim.

Videomun çıkış noktası olan uygun fiyata kaliteli ve güzel giyinmenin mümkün olduğunu bir kez daha anladım.

Space Cowboy Sweatshirt: ForFun

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *