Diğer

Vegan Oldum

By  | 

Uzun zamandır sizin de benim de özlediğim Merve’yle 1 Hafta serimin yeni bölümünde beni çok heyecanlandıran bir şey yaptım: 1 hafta boyunca tüm hayvansal gıdaları hayatımdan çıkararak vegan beslendim! Neler hissettim, nasıl etkileri oldu? Zorlukları var mı? Faydaları neler hepsini Vegan Oldum videomda anlattım. Umarım keyifle izlersiniz.

Daha sağlıklı yaşamak ve beslenmek için hayatımdan bazı besinleri çıkarmıştım. Bunların başında da beyaz undan yapılan hemen hemen her şey, şeker, tuz ve işlenmiş gıdalar geliyordu. Zamanla kendimi daha zinde hissettiğimi ve yağdan kilo kaybetmeye başladığımı fark ettim. Yağ kütlesinden kilo verdiğinizde bir çok diyet yapan ve sağlıklı beslenen insanın da bildiği üzere vücut kendini toparlar ve gençleşir. Bu benim için bir motivasyon oldu diyebilirim ve bunun üzerine farklı farklı kaynaklardan insan sağlığı için zararlı besinleri, farklı beslenme tiplerini araştırmaya başladım.

Son zamanlarda giyimden kozmetiğe hemen hemen tüm sektörlerin hayvanlar üzerinde yapılan deneyler bir yana, üretim çiftliklerinde sırf soframıza getirilebilmeleri için nasıl zor ve uygunsuz şartların hakim olduğunu öğrendikçe hayvansal gıdalardan kendimi uzak tutmaya başlamıştım. Bilenler mutlaka vardır ama özellikle Food Inc. belgeselini bilmeyenler ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler için şiddetle öneriyorum.

İzlediğim, beni çok etkileyen videoları ve konuşmaların linklerini ekledim.

Face Your Food: Peter Dinklage for PETA https://www.youtube.com/watch?v=QKWKUU0XQ8U

Hayatınızda Duyabileceğiniz En İyi Konuşma: Gary Yourofsky

Ünlü Vegan Aktivist. Adam hakkında internette yazılanlara inanamadım. Kendisi için ‘’Veganizer’’ deniyormuş. Konuşmalarını, videolarını izledikten sonra vegan olmaya karar veren insan sayısı çok fazla.

Bu iki sebep bir araya gelince içsel bir sorgulama yaparken buldum kendimi. Acaba yapabilir miyim derken hem kendimi denemek hem de bir farkındalık oluşturmak için Merve’yle 1 Hafta serimde 1 hafta boyunca vegan beslenmeyi denedim.

Başta beni düşündüren ise hali hazırda bir beslenme disiplinin yaşıyor oluşumdu. Sağlık kaynaklı nedenlerle ekmek, baklagiller, tüm süt ve süt ürünlerini kestiğimden yalnızca yumurta, sebzeler ve kırmızı et ile besleniyordum. Baklagiller veganlıkta çok çok önemli bir role sahipken benim baklagil tüketmiyor olmam benim için işin ilk zorluğuydu.

 • Gün Araştırma günü:

Bir işe başlamadan evvel her ne olursa olsun öncelikle o konuyla alakalı bir araştırma yapmaktan yanayım. Son yıllarda veganlık hepimizin bildiği bir kavram evet ama

 • Bir vegan sabah kahvaltılarında, öğlen, akşam yemeklerinde ne yiyebilir,
 • Dışarıda ya da işteyken ne yiyebilir,
 • Hangi besinlerden gerekli proteini alabilir,
 • Vegan ürünlere yaşadığım şehirde nasıl ulaşabilir ve satın alabilirim gibi bir çok soru işareti vardı kafamda ve araştırmaya başladım.

İnternet ve Youtube zaten sonsuz bir kaynak. İşe vegan tarifler araştırarak başladım. Birincil beslenme düzenime de uygun olarak buğday unu ve türevleri içermeyen tarifleri not ederek devam ettim. Hem sabah kahvaltı öğünüm, hem öğlen hem de akşam için güzel tarifler buldum. Hatta biraz daha ilerletip tatlı krizlerine şekersiz, vegan tarifler de buldum.

Yararlandığım siteler:

https://www.yesilist.com/kategori/gusto/vejetaryen-ve-vegan/

http://www.veganoluyorum.com/

http://abolisyonistveganhareket.org/

Yemek tarifleri için yararlandığım kaynaklar:

http://www.veganyemekler.com/category/tarifler/

https://www.veganmutfak.com/

https://onedio.com/haber/takip-edilmesi-gereken-5-vegan-yemek-tarifi-sayfalari-410122

Tariflerde kullanacağım ürünleri nereden satın alacağım konusunda da bazı çekincelerim vardı. Evet yurt dışında bir çok vegan marketler, vegan restoranlar var ama bizde henüz yeni yeni alıştığımız bir kavram olduğu için çok fazla seçenek ve her semtte bir vegan market yok. Bu noktada internetten sipariş vermek bir seçenek. Bunun yanında büyük süpermarketlerin vegan reyonları olabiliyor. Vegan peynir, badem sütü soya sütü, vegan yoğurt gibi ürünler bulmak mümkün.

 1. Gün Ne Hissettim

Başlarken et yemeden 1 hafta geçirebileceğimden emindim. Daha önce de 2 hafta et yemediğim bir beslenme programı uygulamıştım arınmak için. Ama yumurta yemeden sabah kahvaltılarım nasıl olacaktı ondan hiç emin değildim. Yumurta benim için sabah hatta bazen öğlen akşam öğünlerimde bile omlet vs yapıp tükettiğim kurtarıcım. Tariflere baktığımda genelde yulaf ya da ekmek üzeri avokado, fıstık ezmesi benzeri tip kahvaltılar yaptıklarını gördüm. Ama yulaf ve ekmek benim için uygun değiller o yüzden meyve salatasıyla ve kuru yemişlerle kahvaltımı kurtarabilirim diye düşündüm.

Gün ortasında biraz enerjimin düştüğünü hissettim ve bir kafede sebze sularından oluşan detoks meyve suyu içtim. O beni çok güzel toparladı.

 1. Gün Vegan Alış Veriş Günü

Araştırmalarımı yaptıktan sonra araştırdığım tarifler için gerekli malzemeleri almak üzere alış verişe çıktım.

Sonrasında da biraz enerjimin düştüğünü hissedip bir kafede meyve sebze sularından yapılmış bir detoks meyve suyu içtim. Sebzelerin enerjisi beni kendime getirdi.

 1. Gün Vegan Kahvaltı Meyve Salatası

İki yumurtalı bir omletle güne başlamak artık seçenekler arasında değil. Biraz yoğun bir gün olduğu ve bana en  uygun olacağını düşündüğüm doyurucu bir büyük kase meyve salatası hazırladım. Lifli olduğu için elma ve muz tercih ettim. Yanında da doymamış yağlar ve protein bakımından oldukça zengin olan b5-6 tane badem ekledim. Bir de benim daha önceden hep yaptığım gibi 1 kaşık tahin ekledim. Meyve salatalarına inanılmaz yakışıyor ve enerji veriyor.

 1. Gün neler hissettim

Vegan beslenmeye tamamen başladığım gün benim için çok zor olmadı. Kahvaltım harikaydı, doyurucuydu. Beni motive etti diyebilirim. Sanırım tariflere sevdiğiniz tatlarla küçük dokunuşlar yapmak daha albenili kılıyor. Eklediğim 1 kaşık tahin enerjimi yükseltti.

Gün Vegan Mücver Yaptım

Öğlen ve akşam yemeğim olarak yaptığım mücveri yedim ve beklediğimden çok daha lezzetliydi. Normalde bu yemeğin yanında vegan biri ekmek de tüketebilir güzel bir tam buğday ekmeği mesela ama ben onun yerine ceviz ve domates yedim.

 1. Gün Neler hissettim

Yavaş yavaş kendimi alışmış hissediyorum ve aslına bakarsanız hayvansal gıdaları tüketmeden yaşayamayacağımıza biz kendimizi inandırmışız ve ya inandırılmışız. Özellikle bizim türk mutfağında o kadar çeşitli yemekler var ki et içermeyen hayvansal şeyler içermeyen zeytinyağlılarla dolu çok zengin bir mutfağımız var o yüzden şanslıyız.

 1. Gün Ofiste Vegan Yemek Siparişi

Dün beni düşündüren bir diğer durumla daha yüzleştim: ofisteyken vegan yemekler bulabilecek miydim? Vegan biri, canı fast food tarzı kaçamak yemekler istediğinde ne yapar?

Ofiste karnımın acıkmaya başladığını hissedince yemek siparişine giriştim ama canım biraz daha alternatif, evde kendim yapamayacağım bir şeyler istedi. Ofisimin civarında iki tane vegan restoran buldum. İkisinin menüsünde de ilgimi çeken yemekler vardı ama en ilginci vegan kokoreçti. Siparişim geldiğinde merakla hemen tadına baktım. Beklediğimden lezzettliydi ve kokoreçe çok yakın bir tattı.

 1. Gün Neler Hissettim

Sabah kahvaltımı yaptıktan sonra ofisteki işlerimi halletmek üzere ofise geçtim. 5. güne başlamamla beraber fizyolojik olarak da değişimlerin farkına varmaya başladım. Mesela sabahları daha enerjik uyanıyordum ve kahvesiz yapamayan ben günde içtiğim kahve miktarını azaltmıştım çünkü kafeinin verdiği uyanmaya ve enerjiye ihtiyaç duymuyordum ki bu mükemmel bir şey!

 1. Gün Vegan Tatlı Tarifi

Günün akşamında yemekten sonra inanılmaz bir tatlı krizine girdim. Ben tatlıyı çok severim ama uzun zamandır bırakmaya azaltmaya çalışıyorum. Çok canım istediğinde 2-3 kaşık sütlü bir tatlı yediğim oluyordu ama vegan tatlı bulma zorunluluğu eklenince tatlı krizleri gerçek anlamda bir krize dönüştü.

Süt, tereyağı vs içermiyor olması gerekiyor haliyle o yüzden ben de tamamen doğal, vegan, katkısız meyvelerden yapılan bir tarif bulmuştum onu yaptım. Yapımı inanılmaz kolay ve çok lezzetli. Tek yaptığım 2 muz ve 1 avokadoyu blendera atıp 1-2 kaşık kakao eklemek.

 1. Gün neler hissettim.

Yaptığım tatlı vegan olmasam bile tatlı krizlerimi gidermek için yapabileceğim enfes bir tarifti. 6. Gün tatlı krizime hayvansal gıdasız bir çözüm bulduğum için mutluyum. Cildimin rahatladığını, arındığını hissedebiliyorum.

 1. Gün Sonuçlar

Her Merve’yle 1 hafta serimin sonunda zihnime, ruhuma ve bedenime yeni şeyler kattığımı hissedebiliyorum. Bu sefer de yine aynı şeyleri hissettim. Veganlık insanların hem sağlıkları için hem de inandıkları etik değerler için tercih ettikleri bir beslenme tarzından öte bir ‘’yaşam biçimi’’ aslında. Ben bu 1 haftalık kısa zamanda öncelikli olarak sağlığım için bunu yaptım. Bundan sonra vegan olur musun diye sorarsanız aslında evet olmayı düşünebilirdim ama benim uyguladığım bir beslenme düzenim var sık sık söylediğim gibi GAPS diyetindeyim. (GAPS diyetini merak edenler: Yeni Beslenme Düzenim 🍳 🍍 🍅 GAPS Diyeti) Bu diyet dahilinde de baklagil, karbonhidrat tüketmem yasak. Veganlıkta da bu ikisinin önemi çok büyük. Et proteinini örnek veriyorum: yeşil mercimekten alıyorlar ama benim et proteini yerine koyabileceğim bir gıda olmadığından bir süre daha vegan olmam mümkün değil. Ama eğer böyle bir engeliniz yoksa en azından benim gibi 1 hafta deneyebilirsiniz.

Veganlık hakkında sizlerin de düşüncelerinizi merak ediyorum, Youtube, Twitter ya da Instagram üzerinden benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Videoda giydiklerim:

Giriş:

Lila Kazak: Elgoo/ Building Akmerkez

1 . Gün: Fuşya Sweatshirt: Cheap Monday/ Building Akmerkez

2. Gün: Siyah Mont: Nike, Sweatshirt: H&M

3. Gün: Kırmızı Kazak: Koton

4. Gün: Çizgili Bluz: Koton

5. Gün: Kırmızı Kazak: Zara

6. Gün: Fuşya Kazak: Mango

7. Gün: Gri Sweatshirt: PIA / Building

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *