Alışveriş

Güneş Kremleri Dosyası

By  | 

Sonunda yaz geldi, tatil sezonu yavaş yavaş açılıyor.  Güneş hala ara sıra gökyüzünde bulutlar arasına gizlenir de olsa sıcaklar hissedilir halde. Güneş vücudumuz için fazlasıyla yararlı olduğu gibi, zararlı güneş ışınlarına yani UV ışınlarına maruz kalmanın da bir çok olumsuz etkisi var. Bu etkilerden korunmak için de yapmamız gereken ise özellikle yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmemek. Peki hangi güneş kremini tercih etmelisiniz? Hangisi sizin için doğru? Güneş kremlerinin üzerlerinde yazan rakamlar, SPF, UVA, UVB terimleri ne anlama geliyor? Sizler için güneş kremleri dosyası videomda inceledim.

Güneş kremlerinin üzerinde hep görürüz: 10 SPF, 40 SPF, 50 SPF. Peki ama SPF nedir? SPF: Sun Protection Factor yani güneş koruma faktörünün kısa adıdır. SPF ile birlikte gördüğümüz bu rakamlar da güneşten korunma sürenizi göstermeye yarar. Örnek veriyorum 30 SPF bir güneş kremi aldınız ve uyguladığınızda güneş ışınlarının yakıcı etkilerinden 30 kat daha uzun süre korunmuş olacaksınız. Yani hiç koruyucu krem kullanmadan 10 dakika içinde teninizin yanmaya başladığı sıcaklıkta, 30 SPF bir koruyucu krem ile 300 dakika kadar daha uzun süre cildinizi, teninizi korumuş olacaksınız. Tabii bu bahsettiğim süreler güneş kreminiz su vb etkilere maruz kalmadığı sürece geçerli olacaktır.

Benri’nin 50 güneş koruma faktörlü kremi ile başlıyorum. Sprey formdaki kremler çok daha pratik ve plajda daha kolay sürülebiliyor. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma içeriyor. İçeriğinde D pantenol bulunması sebebiyle de cildi nemlendiren ve kurutmayan özellikte.

UV nedir kısaca açıklamam gerekirse: güneşten yayılan ve gözle göremediğimiz ışınlara Ultra Viole yani kısaca UV denir. UVA ise şemsiye altındayken dahi derimize nüfuz edebilen, cilt lekelrine ve erken yaşlanmaya neden olabilen güçlü ışınlardır. UVB ise cam vb materyallerden geçemeyen yine maruz kalındığında erken yaşlanma ve hatta cilt kanserine neden olabilen ışınlardır. SPF kategorisindeki güneş koruyucular bu ışınlardan korunmak için yeterli olacaktır.

Bee Beauty 50 SPF, E vitamini içeriyor. Güneş kremlerinin aynı zamanda vitamin destekli olması uzmanlar tarafından öneriliyor. Yine sprey şişede ve çok kolay emiliyor. Rahatsız etmeyecek derecede baharat kokulu, kıyafetinizi, mayonuzu lekelemiyor. Gratis mağazalarında bulabilirsiniz.

Tahminimce en çok kullanılan, artık klasikleşmiş bir krem tabii ki Nivea’dan bahsediyorum! Bana yazı hatırlatan kokusu ve nemlendirme özelliği ile benim de çok kullandığım ve memnun kaldığım bir krem. Kıyafetlerde iz bırakmıyor ve kolay emiliyor.

http://mevy.co/2sToYoA

Arko Nem ile devam edelim. 30 koruma faktörlü, E vitamini ve aloe vera içeriyor. Yapısı ince, sürdüğünüzde nemi cildinizde hissedebiliyorsunuz. Kokusu biraz erkek deodorantını anımsatıyor.

Solait sprey formlu olması dolayısıyla ince yapılı bir krem. Suya dayanıklı olduğu söylenmiş ama bana kalırsa her güneş kremi tuzlu suya temas ettiğinizde koruyuculuğunu yitiriyor o yüzden denize girip çıktıkça yenilemek şart.

Garnier Ambre Solaire serisinden 50 faktör, şeffaf koruyucu sprey bir diğer ürün ise benim yine yıllar içinde zaman zaman kullandığım, klasik UVA, UVB ışınlarına karşı korumalı. Yağsız, beyaz leke bırakmaması da bir dipnot. Yine Garnier markasının yeni çıkardığı 50+ koruma faktörlü ve ekstra hassasiyete sahip ciltler için ürettiği bir ürün var. UVA, UVB, uzun UVA  ışınlara karşı korumalı. Daha önce uzun UVA ışın türüne karşı korumalı bir güneş kremi gördüğümü hatırlamıyorum. Bu yüzden bu yeni ürün biraz ilgimi çekti. Güneş kremlerine ve güneşe karşı alerjik reaksiyonlar gösteren cilde sahipseniz böyle bir krem denemeniz daha uygun olabilir.

Garnier Ambre Solaire Clear Protect SPF 50 http://mevy.co/2sdV54i

Garnier Ambre Solaire Advanced Sensitive http://mevy.co/2r9VtNK

Seba Med nedendir bilmiyorum ama benim zihnimde yalnızca eczanelerde satılan bir marka olarak kodlanmış vaziyette. Ama farkettim ki Gratis, Rossman gibi mağazalarda hatta süpermarketlerde dahi ürünlerine rastlamak mümkün. 30 koruma faktörlü, E vitamini içeriğiyle cildi çok güzel nemlendiren PH 5.5 bir güneş ürününden bahsedeceğim. Üzerinde %98’e kadar zararlı güneş ışınlarından koruduğu ve çok hassas, güneşe karşı toleransı olmayan ciltler için uygun olduğu ibaresi var. Çok güzel emilip, beyaz leke ve yapışkanlık hissi bırakmıyor.

http://mevy.co/2r9xSgt

Piz Buin markasına ait instant glow skin illuminating 30 koruma faktörlü güneş spreyi. Sprey formlu ancak diğer sprey ürünlerden farkı deodorant şişesine benzer bir ambalaja sahip olması. Oldukça ince bir yapıda ve içerisinde minik minik ışıltılı tanecikleri görebilirsiniz. Cilde hafif bir ışıltı kazandırması da bu tanecikler sayesinde. Eğer ki ışıltılı ürünlerden hoşlanmıyorsanız, yine aynı markaya ait Piz Buin Wet Skin Transparent Sun Spray’i tercih edebilirsiniz. Bu isminden de anlaşılacağı üzere hem ıslak hem kuru cilde uygulanabilen transparan yapıda bir koruyucu.

Piz Buin Instant Glow http://mevy.co/2sdW5p6

Piz Buin Wet Skin http://mevy.co/2s1Emz2

Daylong Ultra 30 koruma faktörlü, sprey formda ama sprey ürünlerde alıştığımız üzere tamamen kremsi ya da transparan değil. Doğru tarifi sanırım ‘’jel-süt’’ formlu demek olacaktır. Kokusuz ve parfüm içermiyor. 50 faktör olanı ise Daylong Extreme, aloe vera içeriyor dolayısıyla nemlendirme etkili. Eczanelerde bulabileceğinizi de belirtmemde fayda var.

Avéne High Protection 30 faktör ise yine deodorant şişesi diye tabir edeceğim ambalaja sahip. Çok rahatlatıcı, harika bir kokusu var. İçeriğinde Avéne’in termal suyu bulunduğundan rahatlatıcı etkisini termal su kullananlar tahmin edeceklerdir. Krem formda ve çok kolay sürülebiliyor.

Bioderma Photoderm Max 50+, sprey güneş koruyucu oldukça transparan. Yaz aylarında dışarıdaki sportif aktivitelerinizde rahatça kullanılmak üzere tasarlanmış bir şişede. Cildinizde ağırlık yapmayan, leke bırakmayan özellikte. Hipoalerjenik ve parfümsüz olduğu söyleniyor ama sanki hafif bir kokusu var.  

http://mevy.co/2rhV3sP

Roc markasının 30 koruma faktörlü, transparan spreyi ciltte ağırlık yapmayan ve kıyafetlerinizde leke bırakmayan özellikte.

http://mevy.co/2s297np

Nuxe markasının 30 SPF, Delicious Lotion High Protection ürünü ile devam edelim. Krem formda ambalajlı, hem yüz hem vücut için kullanılabilir oluşuyla bence oldukça pratik ve avantajlı. Güneş kremleri vücut için ayrı yüz için ayrı kullanılmalıdır. Vücudunuz için olan bir güneş ürününü yüzünüz için kullanmamanızı öneririm. Ancak bunun üzerinde özellikle ‘’face& body’’ yani hem yüz hem vücut için uygun olduğu yazıyor. Klasik Nuxe kremleri kokusuna sahip. Yapıcı oldukça ince, cildi parlak, nemli ve sağlıklı gösteriyor.

http://mevy.co/2rhJ7Y7

Vichy Ideal Soleil Kids 50 SPF: aslında çocuklar için üretilmiş ama tüm aile fertlerinin de kullanabileceğini düşündüğüm bir krem. Çünkü çocuklar için olan kremlerde alıştığımız bembeyaz iz bırakan, kapatıcılığı çok yüksek ve ağırlık yapan bir yapıda değil. Bugüne kadar gördüğüm en ince çocuk güneş ürünü. Kumun cilde yapışmasını engelleme özelliği ise bonus.

http://mevy.co/2rlZwWw

İncelediğim, kullandığım ürünleri derlediğim bu liste umarım yardımcı olmuştur. Sizlerin de deneyimlediğiniz, memnun kaldığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz güneş ürünlerini aşağıda yorum olarak bırakmayı unutmayın! 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=ZQFGc4xVWyw

Tshirt: Stradivarious
 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *