Etiket

Çizgi Film Önerileri

By  | 

Benimle alakalı şeylerden bir tanesi de Hakkımda Bilmedikleriniz videomda da bahsettiğim gibi çizgi filmleri ne kadar çok sevdiğim. Çocukluğumdan beri çizgi film/ animasyon filmleri çok büyük keyif alarak izlerim. Vakit buldukça da eski çizgi filmleri açıp maziye giderim 🙂 Bu videoyu hazırlamak benim için zamanda yolculuk etmek gibi oldu. Hem çocukluk hem de biraz daha yetişkinlik dönemlerimde izlediğim çizgi filmleri, çizgi film önerileri videomda derledim ve hepsinden kısaca bahsettim.

Bazılarının konusu daha büyük yaş gruplarının anlayacağı türden olsa da ben çocuk yaşlarda izlediğimde herhangi olumsuz bir etkisini görmedim. Ama dönüp tekrar izlediğimde yapılan göndermeleri, gizli mesajları daha iyi anladım. Hangi yaşta olursanız olun her birini izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum!

Aaahh!!! Real Monsters

90’larda çocuk olanlar bu çizgi filmi hatırlarlar. Nickelodeon’un enn güzel çizgi filmlerinden biri.Ickis, Oblina ve Krumm çok iyi arkadaş olan 3 küçük canavar ve insanları korkutmak üzerine eğitildikleri yatılı bir okula gidiyorlar. Oblina ve Krumm başarılı birer öğrenci ama Ickis diğerlerine göre daha sevimli tipi ve tavşanı anımsatan kulakları yüzünden insanalrı korkutma konusunda pek başarılı olamıyor. Bu sebeple de öğretmenlerinden süreki azar işitiyor.

Rocko’s Modern Life

1993 ve 1996 yılları arasında yayınlanmış yine bu zamanların çocuklarının mutlaka hatırlayacağı bir çizgi film. Rocko bir kangru ve köpeğiyle birlikte yaşıyor. En yakın arkadaşı da Heffer isimli bir inek. Hepsinin ismini hatırlayamıyorum ama tatlı bir kaplumbağa arkadaşı daha var. Her yaş grubunun izleyebileceği ama verdiği mesajları büyük yaşların daha iyi anlayabileceği çizgi filmlerden biri.

Rugrats

Kız kardeşimin en çok sevdiği çizgi filmdi ve dolaylı olarak ben de uzun süre izlemek zorunda kalırdım. Ama iyi ki onunla birlikte ben de başlamışım izlemeye çünkü zamanla çok sevdim. Dünyayı çocukların gözünden anlatan, çok sevimli ve eğlenceli bir hikayesi var. En sevdiğim karakter Angelica. Tommy, Chuckie ve ikizlerle beraber 5 ana karakter çocuk ve onların kendileri gibi ilginç ebeveynlerinin yer aldığı Rugrats’i de severek izlerdim.

Thornberry Ailesi (The Wild Thornberrys)

Bu çizgi filmi ne zaman izlesem içime bir huzur doluyordu. Anne ve babaları belgeselci olan ve karavanlarıyla sürekli seyahat eden bir aileyi konu alıyor. Ailenin iki çocuğunun yanı sıra yine belgesel çekmek için yola çıktıkları bir esnada ormanda bulup aralarına kattıkları bir de orman çocuğu var. Ailenin bir de evcil hayvanları var. Evcil hayvan dediğime bakmayın aslında bir maymun ama kendini insan zannediyor ve konuşabiliyor 🙂 Çok fantastik ve çok eğlenceli şahane bir çizgi film.

KediKöpek (CatDog)

Adından da anlaşılacağı gibi bir tarafta kedi bir tarafta köpek 2 zıt hayvanın bir bedene sıkışmış hikayesi. Köpek sevgi dolu, sürekli koşup oynamak isteyen şapşal bir hayvan, kedi ise son derece aristokrat, tertipli ve köpeğin yapmak istediklerden tamamen uzak. Bazen kedinin istediği yöne bazen de köpeğin istediği yöne gidiyorlar ve biz de maceralarını izliyoruz.

Ren& Stimpy

O zamanlar böyle şeyler çocuk olduğumuzdan normal geldiği için yadırgamadan izliyorduk. Ama hayli absurd ve biraz da pis bir çizgi film. Neden derseniz, tükürük, kulak pisliği, sümük sürekli böyle şeyler vardı içinde. Büyükler izlediğinde biraz iğrenebilirler o yüzden. Herhangi bir şiddet, korku öğesi ya da cinsellik barındırdığından değil ama çocuklar için çok uygun olmayan bir çizgi film. Melisa’ya izletmem ama daha yetişkin diyebileceğimiz yaş gruplarının çok seveceğine ve ince esprilere bayılacağına eminim.

Kunduz Kardeşler (Angry Beavers)

Kolay izlenebilen, 7’den 70’e herkesin çok seveceği eğlenceli bir çizgi film. Norbert ve Daggert kısaca Norby ve Dag adlı 2 kunduz kardeşin hikayesi anlatılıyor. Norby Dag’dan 4 dakika önce doğduğu için ağabeyi sayılıyor. Dag da tam küçük kardeş sürekli yaramazlıklar yapıp başını derde sokuyor. Norby’de ağabey bilmişliğiyle onun arkasını toplamaya çalışırken işleri daha da karıştırıyor ve ortaya da onların güldüren macerası çıkıyor.

Afacan Louie (Life With Louie)

Komedyen Louie Anderson’un çocukluğunun anlatıldığı, sanırım gerçek hikaye olmasından dolayı bana en çok dokunan ve yeri ayrı olan çizgi film: Afacan Louie. Hatta geçtiğimiz yıllarda erkek kardeşi Tom hayatını kaybetmişti ve haberini okuduğumda çok üzülmüştüm. Babaları aksi ama çocuklarını çok seven çok komik bir karakterdi. Eğlenceli ve zaman zaman da izleyenleri duygusallaştıran bir çizgi film.

Hey Arnold

Hey Arnold! Dediğimde hatırlamazsanız kafası Amerikan Futbolu topuna benzeyen çocuk dersem mutlaka hatırlayacaksınız Arnold’u. Çok tatlı bir arkadaş çetesi gibiler ve Arnold bu çetenin en tatlı üyesi. Anne ve babasını hiç görmezdik, Arnold büyükanne ve dedesiyle yaşıyordu. Çatı katındaki odasında zaman zaman annesini düşünüp onları özlüyordu. Bir de Helga vardı. Arnold’a çok aşıktı ama çok kötü davranırdı.

Korsan Jack ve Lapacı (Mad Jack The Pirate)

Sadece 13 bölüm olması beni çok üzen, karakterlerden tutun ince esprilerine, senaryosuna bayıldığım şu an bile ne zaman keyifsiz hissetsem izleyip modumu yükselttiğim bir seriydi. Korsan Jack’in mizah anlayışı, Lapacı’nın komik ve saçma tavırları çok eğlenceli.

Büyücüler (Wunschpunsch)

Dünyanın en dile dolanan jinglelarından biri bu çizgi filme ait olabilir. Büyücüler büyücüler… Dilek iksiri! Eminim Büyücüler’i izlediyseniz sizin de zihninizde yankılanacaktır. Orjinal ismi Almanca gibi Türkiye’de Büyücüler ismiyle yayınlanıyordu. Bir kadın ve bir erkek teyze- yeğen büyücülerin yaptığı ve tüm şehri tesiri altına alan büyüleri bu ikilinin evcil hayvanları olan bir karga ve kedi bozmaya çalışıyor. Şehre kötülük yaymaya ve insanları korkutmayı kendilerine görev edinmiş büyücüler neyse ki her defasında kedi ve karganın büyüyü bozmasıyla başarısız oluyorlar. Başarısız oldukları için de onların ustaları gibi bir başka kıdemli büyücü tarafından cezalandırılıyorlar.

Aslında bu seriye ekleyebileceğim o kadar fazla çizgi film var ki! Saatlerce anlatabilirdim ama eğer isterseniz ikincisini de hazırlayabilirim. Recess, 402 no’lu Sınıf, Regular Show aklıma gelen diğer favorilerimden bazıları. Sizlerin de en sevdiğiniz çizgi filmler neler yorum olarak yazmayı unutmayın!

T-shirt: Bershka
Sarı Araba Biblo: Mudo Concept
Sarı Retro Telefon: Mudo Concept
Cam Şişe: Bonvagon
Led Işık: Bonvagon
Masa: Ikea

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *